Pretraživanje tekstova
Italijanska banka Credem prihvata kolutove sira Parmigiano Reggiano kao osiguranje za kredite, a ova praksa traje od 1953. godine
Novac za sir može zvučati kao parodija sheme "gotovina za zlato", ali u Italiji je to stvarnost za mnoge proizvođače Parmigiano Reggiano, piše Jacaranda FM.
Italijanska banka Credito Emiliano (poznata kao Credem) već decenijama prihvata kolutove sira Parmigiano Reggiano kao jemstvo za kredite. Ovaj model, koji traje od 1953. godine, pomaže malim proizvođačima iz regije Emilia Romanja da osiguraju finansijsku stabilnost dok njihovi proizvodi sazrevaju.
Sir se čuva u klimatizovanim bankarskim trezorima, gde dodatno sazreva i dobija na vrednosti. Budući da ovaj proces može trajati do 36 meseci i zahteva strogo kontrolisane uslove, proizvođačima su potrebna dodatna finansijska sredstva. Kako bi pokrili te troškove, proizvođači koriste sir kao zalog za dobijanje kredita sa niskim kamatnim stopama.
"Kreditni model Credita Emiliana osigurava stabilno jemstvo za banku, jer se sir čuva u dva skladišta sa kapacitetom od više od 430.000 kolutova. Ovaj pristup privukao je međunarodnu pažnju i postao predmet istraživanja na institucijama poput Harvard Business School", otkrivaju dodajući da to pokazuje kako tradicionalni proizvodi mogu služiti kao inovativno jemstvo u savremenim finansijskim modelima.
Praksa donosi obostranu korist: banka ostvaruje dobit na kamatama i dodatnoj vrednosti sira, dok proizvođači dobivaju potrebna sredstva. U slučaju neotplaćenih kredita, banka može prodati sir po tržišnoj cijeni, čime smanjuje financijski rizik.
Ovaj model ne samo da podržava lokalnu ekonomiju, već i jača kulturnu baštinu regije, osiguravajući kontinuitet tradicije i podršku malim obiteljskim siranama.
Tagovi
Credito Emiliano Emilia Romagna Sir Italija Novac za sir Parmigiano Reggiano Dizanje kredita Otplata kredita Credem Finansijski rizik
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U poslednjih deset godina broj ježeva u Evropi opao je za skoro trećinu. Ako se nastavi ovaj trend ježevi neće preživeti 21. vek. Broj zapadnoevropskih ježeva je u dramatičnom je padu. Zbog toga su ovim mali sisari po prvi put dospeli na ”c... Više [+]
U poslednjih deset godina broj ježeva u Evropi opao je za skoro trećinu. Ako se nastavi ovaj trend ježevi neće preživeti 21. vek. Broj zapadnoevropskih ježeva je u dramatičnom je padu. Zbog toga su ovim mali sisari po prvi put dospeli na ”crvenu listu“ ugroženih vrsta, prema merilima Međunarodne unije za zaštitu prirode. Ježevi su nekada bili uobičajena pojava širom Evrope međutim, poslednjih godina situacija se naglo promenila. Intenzivna poljoprivreda, sve više automobila i saobraćajnica, pesticidi, klimatske promene, sve to utiče na uništavanje njihovih staništa i guraju ih ka izumiranju. Pesticidi ubijaju insekte koje ježevi jedu a mogu i direktno da ih otruju. #jezevi
Foto: Pixabay