Tajna ukusnih proizvoda leži u načinu sušenja, drveta koji se koristi i koliko se vatra naloži, ali je osnova svega sirovina - dobra svinja.
Iz sela Kovačevac kod Mladenovca Dejan Azdejković, počeo je pre pet godina da na tradicionalan način prerađuje skromne količine mesa. U selu poznat kao Sokobanjac po mestu iz kojeg potiče i kojim se ponosi, Azdejković je najpre tržištu ponudio viškove onoga što je ostavljao za sopstvene potrebe, a onda je počeo uslužno da suši meso za svoje komšije i ostale zainteresovane ljubitelje suhomesnatih proizvoda.
U početku nije imao neophodnu opremu i pušnicu velikog kapaciteta. Kako se posao širio, tako je sve usput i nabavljano i pravljeno.
"Sušenje uslužno ne radim preko leta, sušim samo za svoje potrebe, ali ima uslužnog klanja. Kobasica mi je prioritet, kao i kulen, ali mi nije uspevao tri godine za redom", kaže Azdejković i dodaje da mu je četvrtu godinu i kulen za rukom i da je meso u njemu pečenica, but, vrat i samo dodaje slanine koliko treba.
Tajna ukusnih proizvoda leži donekle i u načinu sušenja, drveta koji se koristi, koliko se vatra naloži, ali i u recepturama. Međutim, osnova svega je sirovina, dobra svinja, pravilno hranjena i kvalitetno sveže meso.
"Koristim samo bukvu, trešnju i šljivu i koristim bukovu piljevinu, odnosno trilju. Kulen, a pogotovo kobasica ne sme da kaplje, već samo da se oznoji. Kad krene da kaplje, onda sve izlazi iz nje, začini, mast, i onda to nije to", kaže ovaj proizvođač.
Meso je prirodnije sušiti tokom zime, kada su niske temperature, međutim klima se promenila, nema više onih dugih i hladnih zima, pa ni uslovi nisu uvek isti.
"Ja se ne plašim da meso šaljem poštom, izvakumiramo, šaljemo bilo gde", kaže Azdejković i dodaje da je slao čak i za Hong Kong.
Više o ovome možete pogledati u videu ispod teksta:
Foto prilog
Tagovi
Autor