U "Službenom glasniku" Republike Srbije objavljen novi pravilnik o voćnim sokovima i bliskim proizvodima, a kada se bude primenjivao proizvođači će se naći pred znatno rigoroznijim pravilima za ovu granu delatnosti.
Pritužbe potrošača u Srbiji, najčešće su se odnosile da kvalitet sokova, koji nisu po kvalitetu odgovarali onome što piše deklaraciji na ambalaži. Zato su proizvođači sokova u našoj zemlji dobili nove zahteve u vezi sa proizvodnjom. Najvažniji zahtev odnosi se upravo na zabranu dodavanja šećera u voćne sokove.
S obzirom na to da voćni sokovi čine deset odsto svih bezalkoholnih pića koja se prodaju u zemljama Evrope, udeo sokova napravljenih od koncentrata čini 87,6 odsto, dok 12,4 čine čisti voćni sokovi. Prema saopštenju Evropske komisije, sokovi koji su do tada bili na policama u supermarketima, mogli su da sadrže i do 150 grama šećera po litru, a isti slučaj je i u Srbiji.
Zato je u "Službenom glasniku" Republike Srbije objavljen novi pravilnik o voćnim sokovima i bliskim proizvodima, a kada se bude primenjivao proizvođači će se naći pred znatno rigoroznijim pravilima za ovu granu delatnosti.
Kako bi se uskladili sa novinama u proizvodnji, država im je dala rok za prilagođavanje, a propisi će početi da se primenjuju tek od 1. jula naredne godine. U delu pravilnika koji se odnosi na dozvoljene sastojke uvedena su nova pravila iz Direktive 2012/12/EU, a reč je o dodavanju šećera u proizvod.
Kako stoji u pravilniku, šećer kao dodatak više neće biti dozvoljen u voćnim sokovima, zatim sokovima od koncentrisanog voćnog soka i voćnim sokovima u prahu. Iz ovog razloga biće zabranjene i deklaracije na ambalaži koje često kao reklamu koriste "bez dodatka šećera".
Doduše, dodavanje, meda, šećera i zaslađivača moći će da se koristi u proizvodnji nektara i to u količini do 20 odsto ukupne mase gotovog proizvoda. Međutim, ako su prirodni šećeri prisutni u voćnom nektaru, proizvođač će biti u obavezi da na deklaraciji navede "sadrži prirodno prisutne šećere". Pomenuta evropska direktiva usvojena je još 2012. godine na tržištu EU, a razlog tome je briga o zdravlju građana i pokušajima da se smanji unos šećera u ljudski organizam.
Novim pravilnikom koji je usaglašen sa evropskim, doneti su i minimalni zahtevi kvaliteta za voćne sokove. Primera radi, biće kontrolisano koje voće može da se koristi kao sirovina i koliki su im minimalni udeli, kao i sastojci koji mogu da se dodaju. Moraće da se poštuju i tehnološki postupci proizvodnje, metode za ispitivanje kvaliteta proizvoda, kao i zahtevi za označavanje proizvoda.
Ova pravila bi u Srbiji trebalo da doprinesu i preciznijim deklaracijama ovog pića koja se prodaju na našem tržištu, a konzumenti su uglavnom deca. Ubuduće će deklaracija morati da ima jasne i preciznije podatke nego što je to slučaj sada.
U novom propisu stoji da ako je sok proizveden samo od jedne vrste voća, u nazivu proizvoda reč "voće" moraće da se zameni nazivom te vrste voća koje je korišćeno u proizvodnji.
Ukoliko se sok pravi od više vrsta voća, proizvođač je dužan da taj podatak navede na deklaraciji i to počevši od vrste voća koga ima najviše u proizvodu. Takođe, ukoliko se proizvod bude prodavao kao nektar sok, kupac će morati da bude precizno obavešten o udelu voća u tom soku.
Po novom Pravilniku moraće da stoji i podatak da voćnom nektaru nisu dodati šećeri, ali samo ukoliko taj proizvod ne sadrži dodate sastojke koji se koriste za zaslađivanje napitka i koji su zakonom dozvoljeni. Ukoliko su u voćnom nektaru prirodno prisutni šećeri proizvođači će morati na deklaraciji da navedu – "sadrži prirodno prisutne šećere".
U tekstu novog pravilnika piše da sokovi koji ne ispunjavaju propisane uslove moći će da budu u prometu do isteka roka trajanja najkasnije do 31. decembra 2021. godine.
Tagovi
Autor