Potrošnja ovog mesa raste u svim državama. Razloga je više.
Meso živine zauzimaće 47 odsto svetskog tržišta mesa do 2031. godine, prema izveštaju o srednjoročnim izgledima koje je objavio OECD. Tome najviše doprinosi sklonost prema belom mesu među zemljama s visokim dohotkom, a s druge se strane smatra jeftinijom alternativom u odnosu na druge vrste. Takođe, pišu kako proizvodnja živine nije toliko zahtevna, a priprema jela je jednostavna i brza.
Predviđa se da će dostupnost proteina iz ove vrste mesa porasti za 16 odsto do 2031. godine i da će do tada činiti 47 odsto proteina životinjskog porekla, a slede je svinjetina, jagnjetina i govedina.
Potrošnja će rasti u svim državama, a potrošačima je dostupna zbog nižih cena. Očekuje se da će najviše porasti u najmnogoljudnijim zemljama kao što su Kina, Indonezija, Indija, Malezija, Pakistan, Peru, Filipini i Vijetnam.
U zemljama s visokim dohotkom potražnja će se izjednačiti ili opadati s obzirom na starenje stanovništva i veće brige o ishrani koje traže veću raznolikost u izvorima proteina.
Broj grla živine će se povećati na 31 milijardu, a samim tim se predviđa i rast emisija štetnih gasova u sektoru mesa i to za devet odsto do 2031. godine. Izuzetak će biti Afrika gde će emisije rasti za 24 odsto, paralelno s povećanjem proizvodnje.
Globalna ponuda mesa će dostići 377 miliona tona do 2031. godine, ali će sporije rasti nego u prošloj deceniji. Kina će biti odgovorna za najveći deo povećanja proizvodnje, a slede je SAD, Brazil i Indija.
U Evropskoj uniji se predviđa pad proizvodnje tokom ovog perioda zbog povećanja troškova, od inputa do onih za zaštitu životne sredine i smanjenih izvoznih mogućnosti.
Povezana stočna vrsta
Pod živinarstvom prvenstveno podrazumevamo uzgoj kokoši, ćurki, gusaka i pataka. Od živine se dobijaju izuzetno kvalitetne glavne namirnice poput jaja i mesa, ali uz njih tu su i... Više [+]
Tagovi
Autorka