Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Šećerna repa
  • 01.08.2024. 09:00

Cerkospora i gumoza pretnja za šećernu repu. Reagujte na vreme

Usevi koji se nalaze u "suvom ratarenju" konstantno su izloženi stresu zbog izostanka padavina.

Foto: PIS
  • 101
  • 67
  • 0

Prisustvo cerkospore i gumoze može u narednom periodu ugroziti proizvodnju šećerne repe, upozorava Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS).

Kako navode, vizuelnim pregledom parcela pod ovom kulturom registruje se različito zdravstveno stanje useva i nivo prisustva cerkospore, u zavisnosti od brojnih faktora, od kojih je u ovom momentu najznačajniji primena mere navodnjavanja u proteklom periodu.

"U repama koje su u sistemu navodnjavanja, beleži se širenje simptoma cerkospore usled povećane vlage. Povećanje broja pega je izraženije na mlađim listovima."

Usevi koji se nalaze u "suvom ratarenju", konstantno su izloženi stresu zbog izostanka padavina. U tim usevima došlo je do značajnog sušenja i odbacivanja spoljašnjih listova i pojave retrovegetacije. Na najmlađem lišću registruju se pege od cerkospore. 

"S obzirom na izuzetno stresne uslove u kojima se ovakva repa razvija, kada je podložnija napadu patogena, cerkospora može za vrlo kratko vreme izazvati sušenje i propadanje biljaka", upozorava PIS.

Kako zaštititi useve?

Sada je veoma važno očuvati lisnu masu, savetuju u ovoj službi. Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje primena hemijskih mera zaštite kombinacijom preventivnih i sistemičnih fungicida na bazi aktivne materije:

  • bakar-hidroksid 4 l/ha ili 5 l/ha ili 2 kg/ha ili  3-4 kg/ha (zavisno od preparata);
  • bakar-oksid 0,75-1,25 kg/ha ili       
  • Cu iz Bordovske čorbe 3,5 l/ha ili 
  • protiokonazol 0,6-0,8 l/ha ili 0,6 l/ha ili
  • mefentriflukonazol 1,5 l/ha ili
  • difenokonazol 0,4-0,6 l/ha ili
  • tebukonazol 1 l/ha ili
  • difenokonazol+protiokonazol 1 l/ha.

Prisutna i gumoza

Na pojedinim usevima, naročito na parcelama u suvom ratarenju, uočeni su i simptomi propadanja biljaka: uvenuće listova, odbacivanje najstarijih listova, najmlađi listovi zeleni, ali sa nekrozom, koren gumozan. Sve to upućuje na simptome gumoze šećerne repe koju prouzrokuje stolbur fitoplazma.

"Protekle sezone, proizvođači u Banatu i Sremu su se zbog ove problematike susreli sa ogromnim gubicima. Ove sezone, ovakve parcele prisutne su i u regionu Bačke."

Kako smo ranije pisali, prvi simptomi gumoznosti javljaju se u formi žutila listova. Do žućenja prvo dolazi na obodu parcele, a najviše ako se graniči sa parcelom na kojoj su zasejani pšenica ili kukuruz. Razlog tome je prisustvo cikada na ovim usevima. Upravo su one odgovorne za širenje fitoplazme.

Imajući u vidu uslove u proizvodnji praćene tropskim temepraturama, a koje su u najavi i za naredni period, očekuje se dalje propadanje biljaka. S obzirom na veoma ograničene mere borbe, treba razmišljati u pravcu što ranijeg vađenja repe jer na gumoznim korenovima dolazi do pojave truleži, zaključuju u PIS. 


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

Uzgoj šećerne repe Gumoza Cerkospora Simptomi gumoze PIS Suzbijanje cerkospore


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".