Obe bolesti dovode do velikih gubitka u prinosu i kvalitetu šećerne repe, a glavni prenosioci su različite vrste cikada
Nemačka industrija šećera suočava se sa ozbiljnim širenjem dve nov(ije)e bakterijske bolesti u usevima šećerne repe. Otkrivena je prisutnost tzv. Sindroma niskog procenta šećera (Syndrome Basses Richesses ili SBR) i gumoze ili stolbura (Rubbery Taproot Disease, RTD).
Obe bolesti dovode do velikih gubitka u prinosu i kvalitetu, saopštila je centralna organizacija nemačke industrije šećera, Wirtschaftliche Vereinigung Zucker (WVZ). Glavni prenosioci su različite vrste cikada ili cvrčaka, koje na sebi nose patogene prokariotske organizme.
Iako je u Nemačkoj ove godine zabeležen veći prinos, došlo je do značajnog pada sadržaja šećera i očekivane proizvodnje. Prema izveštaju, tako izražen pad između druge i treće procene do sada nije zabeležen. Očekivana proizvodnja smanjena je za šest odsto, dok je sadržaj šećera opao za 0,7 odsto.
Prošle godine je bilo pogođeno 40.000 hektara, ove godine ta brojka porasla je na najmanje 75.000 ha, a u zahvaćenim područjima uzgoja zabeležene su značajne deformacije i gubici sadržaja šećera.
"Cikada Pentastiridius leporinus najveći je izazov u biljnoj proizvodnji sa kojim ćemo se suočiti u narednim godinama. Važne poljoprivredne kulture su pogođene, a mi sa velikom zabrinutošću posmatramo ovaj razvoj. Hitno nam je potrebna podrška", izjavio je predsednik WVZ-a, dr Stefan Streng.
Širenje SBR-a se uglavnom povezuje sa fitoplazmom Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus i u manjoj meri sa Candidatus Phytoplasma solani, koja takođe uzrokuje gumoznost ili stolbur šećerne repe, a koje ove cikade prenose.
Gumoznost šećerne repe se sve više javlja - kakve veze ima sa jesenjom setvom?
Iz WVZ-a ističu hitnu potrebu za podrškom nemačkog Ministarstva poljoprivrede (BMEL) u rešavanju problema, budući da raspoloživi resursi nisu dovoljni. Naglašavaju i važnost dobijanja redovnih ili privremenih dozvola za insekticide i odobrenja za suzbijanje štetočina na različitim kulturama.
Takođe, naglašavaju, evropski standardi za dobre poljoprivredne i uslove zemljišta (GAEC) moraju da se prilagode pogođenim regionima tako da se cikadama prekine snebdevanje hranom, što bi dovelo do smanjenja njihove populacije.
Tagovi
Autor