Pretraživanje tekstova
Da bi rezultati analize zemljišta bili što tačniji i precizniji, potrebno je obezbediti reprezentativan uzorak. Evo šta kažu stručnjaci, od čega se on sastoji i kako ga pravilno uzeti na terenu.
Da bi rezultat analize zemljišta bio što precizniji i tačniji, uzorak mora da bude reprezentativan. Da bi bio što tačniji, mora da ga sakupi kompetentna (stručna) osoba. Kako objašnjava diplomirani inženjer poljoprivrede Suzana Nešković prosečan uzorak se formira od više pojedinačnih uzoraka, uzetih na terenu. Ona napominje da je broj pojedinačnih uzoraka je različit i zavisi od homogenosti terena, to jest zemljišta. U proseku, uzorak predstavlja površinu od oko 2 hektara.
Neškovićeva naglašava da što je veći broj pojedinačnih uzoraka utoliko je i bolji kvalitet odnosno reprezentativnost uzorka. Mesta sa kojih se uzimaju pojedinačni uzorci treba da budu ravnomerno raspoređena po čitavoj parceli. Obično se koriste dva rasporeda mesta na parceli za uzimanje pojedinačnih uzoraka:
Kada je reč o dubini uzimanja uzoraka ona se razlikuje u zavisnosti od gajenih kuktura, a ona iznosi:
Kad smo rupu iskopali ašovom, onda se vertikalno odvaja deo zemlje debljine oko tri centimetra, izvadimo ašov sa zemljom, položimo ga na zemlju, a potom nožem odvajamo levu i desnu stranu uzorka. Ostavljamo središnji kaiš širine oko pet centimetara. Taj deo predstavlja jedan pojedinačni uzorak. Više prosečnih uzoraka se stavlja u posudu, meša se i od celokupne količine odvaja se od 0,5 do jednog kilograma zemljišta koje čini prosečan uzorak.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Zemljište Analiza Uzorkovanje Postupak Dubina Suzana Nešković
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!