Naglo zahlađenje i niske jutarnje temperature mogle bi uticati nepovoljno na dalji razvoj biljaka, posebno na oplodnju.
Kiša koja od juče pada u većem delu Vojvodine obradovala je ratare, jer je konačno prekinula dugu sušu. Oni koji su posejali pšenicu nadaju se da će se padavine nastaviti narednih dana i povećati šanse za bolji ovogodišnji rod.
"Konačno pada neka normalna kiša. Sušu i nedostatak vlage u zemljištu pšenica jako loše podnosi, jer već dva meseca nije bilo padavina. Ono što je padalo, dve do tri litre, to se nije ni osetilo", kaže ratar Radovan Denić iz Silbaša kod Bačkog Petrovca.
Malinjaci kod Ljubovije pod snegom, proizvođači očajni: Šteta će biti ogromna
Pšenicu je posejao na 10 jutara, a jedan je od retkih koji su je prethodnih dana navodnjavali.
"Morali smo, nismo znali da li će biti kiše i kada. Za sada je palo oko 13, 14 litara po metru kvadratnom, ali treba mnogo više. Ključno je za rast biljaka."
Ovaj ratar ne pamti da je pšenica ikada tako rano išla u klasanje.
"Vremenski uslovi su trenutno najveći problem i proizvodnja je sve teža. Već smo spremni da će prinos biti upola manji nego prošle godine", kaže Denić koji je prošle nedelje posejao i soju i kukuruz na ukupno 80 jutara.
Rukovodilac odeljenja za strna žita na Institutu "NS seme" dr Milan Mirosavljević kaže da je suša veoma negativno uticala na ovogodišnje useve.
"Usevi su niži, snopovi pšenice su ređi i ima manje formirane bio mase. Temperature su u prethodnom periodu bile za četiri, pet stepeni više od proseka, što je značajno ubrzalo vegetaciju pšenice. Ono što je trebalo da klasa početkom maja, klasalo je već početkom aprila", navodi dr Mirosavljević.
Koji su uzroci poleganja pšenice i da li je sada moguće rešiti problem?
Kaže da je kiša dobro došla, jer će spustiti visoke temperature.
"Ipak, naglo zahađenje i niske jutarnje temperature mogle bi uticati nepovoljno na dalji razvoj biljaka, posebno na oplodnju. Moglo bi doći do razvoja bolesti u usevima pšenice, posebno je rizična pojava fuzarioze."
Savet proizvođačima je, napominje, da prate useve i da ih zaštite na vreme, nekim od preporučenih fungicida. Sada se iščekuje koliko kiše će pasti.
"Za nekih nedelju dana moći ćemo da damo konkretniju procenu useva", zaključuje ovaj stručnjak.
Tagovi
Autorka