Ratar iz Svrljiga kaže da su ove godine đubriva jeftinija za nekih dvadesetak procenata, međutim ovoga puta neće praviti zalihe, kao nekad, s obzirom da je situacija u Srbiji i dalje nestabilna po pitanju poljoprivredne proizvodnje.
S obzirom da je prethodne godine zabeležen nagli porast cena mineralnih đubriva, mnogi poljoprivrednici su čak i pored nešto niže cene ove godine odlučili da ipak smanje ili potpuno izostave unos hraniva. Iako đubrenje predstavlja jednu od najvažnijih agrotehničkih mera za postizanje visokih i stabilnih prinosa svih gajenih kultura, neki proizvođači su neodlučni po pitanju redovnog unosa mineralnih hraniva.
Ratar iz sela Lalinac pored Svrljiga Slađan Mihajlović godinama gaji pšenicu i kukuruz na oko 15 hektara. Kako ističe, uvek je redovno obavljao đubrenje, čak i onda kada je cena pojedinih mineralnih hraniva bila do dva puta skuplja.
"Đubrenje je izuzetno važna agrotehnička mera, a najbolje rezultate daje kada se obavlja blagovremeno i onda kada je to biljkama potrebno. Što se tiče pšenice, na jesen obično ide trojno NPK đubrivo formulacije 16:16:16, dok se tokom februara unosi određena količina azotnog, u mom slučaju urea, a nakom mesec dana kalijum-amonijum nitrat (KAN), amonijum-nitrat (AN) ili stabilizovani amonijum-nitrat (SAN). Takođe, istakao bih i primenu folijarnih hraniva tokom vegetacije i to dva puta", kaže Mihajlović koji za ovu primenu preko lista obično koristi NPK formulacije 20:20:20.
Kaže još da je za visok prinos kukuruza neophodno đubrenje prilikom setve i u toku vegetacije ističući da prvo koristi trojno NPK đubrivo grčke proizvodnje, a kasnije folijarno koje takođe sadrži tri najvažnija elementa za rast i razvoj biljaka, azot, fosfor i kalijum u formulaciji 20:20:20.
Prema Mihajlovićevim rečima, ove godine su đubriva jeftinija za nekih dvadesetak procenata, međutim ovoga puta neće praviti zalihe, kao nekad, s obzirom da je situacija u Srbji i dalje nestabilna po pitanju poljoprivredne proizvodnje.
"Ne zna se šta će biti sutra. Cene u prehrambenoj industriji takođe rastu", ističe na kraju razgovora naš sagovornik.
Prema podacima koja je Produktne berza u Novom Sadu, cena ruske urea je u padu, dok je Republički zavod za statistiku objavio da su mineralna đubriva u 2022. godini poskupela za čak 126 posto.
Što se tiče maloprodajnih cena, u poljoprivrednim apotekama u Knjaževcu, najpopularnije trojno đubrivo NPK 16:16:16 se može naći za oko 2,450 dinara u vreći od 25 kilograma. Isto toliko koštaju i KAN, ali i urea.
Trgovac u maloprodaji Darko Radovanović godinama prodaje hraniva proizvođačima i ističe da kod ratara nije smanjena potražnja za istim.
"Uprkos ne tako sjajnoj protekloj godini, poljoprivredni proizvođači ipak kupuju đubriva po sada već sniženim cenama. U poljoprivrednim apotekama trgovina Gora u istočnoj Srbiji, mogu se naći kako naša, tako i hraniva inostrane proizvodnje sa različitim formulacijama hranljivih elemenata. Činjenica je da je rat između Ukrajine i Rusije loše uticao na cene mnogih poljoprivrednih proizvoda i sredstava, ali je svakako pad cena s početka ove godine značajan za proizvođače", ističe Radovanović.
Poslednji put kada je došlo do trgovine đubrivima na Produktnoj berzi u Novom Sadu, ruska urea 25/1 prometovana je po 61,18 din/kg bez PDV-a (520,00 eur/t), dok je ista prilovana u pakovanju 500/1 prometovana po 57,42 din/kg bez PDV-a (488,00 eur/t).
Tagovi
Autorka