Pretraživanje tekstova
Najviše su pogođene Rumunija, Francuska, Španija i Mađarska, a od žitarica pšenica, spelta i kukuruz.
Procenjuje se da je u 2022. širom Evropske unije požnjeveno 270,9 miliona tona žitarica. To je 26,7 mil. t manje nego 2021., što je ekvivalent smanjenju od devet odsto, navodi Eurostat.
Francuska je prošle godine požnjela 59,9 mil. t žitarica čime je i dalje na prvom mestu u EU, sa 22 odsto ukupne proizvodnje EU. Nemačka je požnjela 43,5 mil. t (16 odsto), Poljska 35,0 mil. t (13 odsto), Španija 19,3 mil. t (sedam odsto) i Rumunija 18,9 mil. t (takođe sedam odsto ukupne EU proizvodnje).
Sveukupni pad podstaknut je sušom koja je pogodila Rumuniju (pad 8,9 mil. t, -32 odsto), Francusku (pad 7,0 mil. t, -10 odsto), Španiju (pad 6,2 mil. t, -24 odsto) i Mađarsku (pad 4,9 mil. t, -35 odsto).
Bilo je vrlo malo zemalja u kojima se ukupna žetva žitarica povećala, ali one su, između ostalih, uključivale Nemačku (povećanje od 1,1 miliona tona, +3 odsto,), Finsku (1,0 mil. t više nakon loše žetve 2021., +39 odsto) i Poljsku (1,0 mil. t više, tri odsto).
EU je 2022. požnjeo 126,7 mil. t obične pšenice i spelte, odnosno 3,2 mil. t manje nego 2021., što je smanjenje od dva odsto. Proizvodnja kukuruza u zrnu i klipa pala je na 53,0 mil. t što je 20 mil. t manje nego u 2021., odnosno pad od 27 odsto. Ovako oštar pad prvenstveno je uzrokovan negativnim učincima suše širom EU.
Kada je reč o ječmu, proizvodnja 2022. bila je gotovo nepromenjena i iznosi 52,0 mil. t kao i zobi, 7,5 mil. t. Nasuprot tome, proizvodnja raži pala je za osam odsto na 7,8 mil. t.
Znamo da je biljna proizvodnja vrlo osetljiva na vremenske uslove, kako tokom vegetacije tako i tokom žetve. U mnogim regijama u Evropi maksimalne dnevne temperature u leto 2022. bile su najtoplije ili druge najtoplije zabeležene u razdoblju od 1991.
Toplotni stres, uzrokovan ovim visokim temperaturama, i suša bili su faktori koji su doprineli nižoj proizvodnji nekih žitarica, posebno kukuruza za zrno, zaključuje Eurostat.
Tagovi
Eurostat Proizvodnja žitarica Žitarice 2022 Proizvodnja pšenice Proizvodnja kukuruza Suša Evropska unija Toplotni stres
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!