U jutarnjim časovima usev kukuruza izgleda solidno, ali popodne se listovi uvijaju braneći se tako od stresa koji je izazvan visokim temperaturama
Uticaj klimatskih promena poslednjih godina negativno se odražava kako na ljudsku populaciju, tako i na poljoprivrednu proizvodnju. Blage zime, bez dovoljne količine snežnog pokrivača i leta sa ekstremno visokim dnevnim temperaturama nepovoljno utiču na rast i razvoj gotovo svih poljoprivrednih kultura. Padavina skoro i da nema, a i ako ih bude, to su uglavnom oluje praćene gradom.
Kukuruz je ratarski usev koji dobro podnosi sušu, međutim, veoma visoke temperature i snažan toplotni talas negativno su uticali na ovu kulturu širom Srbije.
Savetodavac za ratarstvo iz PSSS Požarevac Danijela Ilić navodi da je kukuruz najzastupljeniji usev u setvenoj strukturi Braničevskog okruga, posejan na oko 60.000 hektara.
“Usevi kukuruza su do pre nekoliko dana uspešno odolevali lošim klimatskim uslovima, ali visoke temperature i nedostatak padavina proteklih dana negativno će uticati na prinos. U kojoj meri, zavisi od toga da li će biti padavina u narednom periodu", ističe Ilićeva.
Kako dodaje, kod useva iz ranijih rokova setve završena je fenofaza oplodnje i usevi se trenutno nalaze u fenofazi nalivanja zrna. Kukuruz iz kasnijih rokova setve nalazi se u fenofazi oprašivanja i oplodnje.
Ekstremno visoke temperature vazduha, pojašnjava naša sagovornica, negativno utiču na generativne organe biljaka, tačnije na svilu i metlicu. Receptivnost svile je znatno skraćena, dok polen na temperaturama iznad 32ºC brzo gubi životnu aktivnost što onemogućava proces oplodnje ili dovodi do slabije oplodnje.
"U polju se lako može prepoznati negativan uticaj visokih temperatura. U jutarnjim časovima usev kukuruza izgleda solidno, ali popodne se listovi uvijaju braneći se tako od stresa koji je izazvan visokim temperaturama. Uvijanjem listova se smanjuje fotosintetička aktivnost, a to sprečava prekomerno zagrevanje i gubitak vode preko listova."
Dodaje da je sušenje i uvijanje listova izraženije na peskovitim zemljištima gde je gubitak vlage mnogo brži, kao i na onim parcelama gde nije primenjena puna agrotehnika i gde nije optimalan sklop biljaka.
Situacija je slična i na području Timočke krajine gde je u proteklom periodu pala nedovoljna količina kiše. Usled nedostatka padavina i visokih temperatura zemljište je ispucalo, a listovi kukuruza na pojedinim parcelama su potpuno suvi. Poljoprivrednik iz knjaževačkog sela Jakovac Dalibor Cvetković ističe da ne pamti toplije leto.
"Temperature koje su išle čak i iznad 40oC na žalost nisu pogodovale razvoju kukuruza. Međutim, gajimo nadu da će se situacija popraviti. Kukuruz se sada nalazi u fenofazi nalivanja zrna, a nedavni pljusak i najavljene padavine svakako mogu pozitivno uticati na prinos", napominje ovaj proizvođač.
U proizvodnji jarih useva jedan od glavnih faktora za postizanje stabilnih prinosa u sušnim godinama je pravilna primena agrotehničkih mera, savetuje Ilićeva.
"Pravilnom i blagovremenom primenom agrotehničkih mera dobija se usev sa dobrim korenovim sistemom, a samo takav usev može istolerisati lošije vremenske uslove i dati stabilan prinos. Za razliku od kukuruza, suncokret je tolerantniji na sušu zahvaljujući dobro razvijenom korenovom sistemu. Na području Braničevskog okruga posejano je 25.000 do 30.000 hektara ove uljarice, a površine su iz godine u godinu sve veće", kaže naša sagovornica.
Suša prepolovila prinose kukuruza na severu Vojvodine. Ratari traže pomoć
Navodi da je prilikom obilaska terena uočeno da se na većini parcela suncokret nalazi u dobrom stanju, osim na pojedinim gde su donji listovi počeli da žute.
"Ukoliko ne padne kiša u narednom periodu usevi suncokreta iz ranijih rokova setve će prebrzo sazreti, dok će suncokret koji je posejan nešto kasnije prebrzo proći faze zrenja.Bilo da se radi o suncokretu koji je ranije, ali i onaj kasnije posejan, u oba slučaja će se negativno odraziti na prinos", zaključuje ona.
Tagovi
Autorka