U Timočkoj krajini, tačnije u selima u okolini Knjaževca ustanovljeno je prisustvo žute lisne rđe koja se u našoj zemlji nije javljala od 2014. godine.
Prilikom odabira sorti pšenice važno je poznavati njene karakteristike, a naročito osetljivost prema bolestima od kojih je trenutno u Srbiji najzastupljenija lisna rđa čiji je prouzrokovač Puccinia striiformis f.sp tritici. Kod onih sorti koje su osetljive sa zaštitom se mora početi ranije, a tokom vegetacije u zavisnosti od uslova godine treba odraditi veći broj tretmana.
Usevi pšenice se, u zavisnosti od lokaliteta i rokova setve, nalaze u fenofazama od vlatanja do početka cvetanja. Savetodavac u poljoprivrednoj stručnoj službi u Valjevu Milena Dražić ističe da je na pregledanim parcelama pšenice i ječma utvrđeno prisustvo vaši (Aphididae) u većoj brojnosti, ali i pojedinih bolesti.
"Pored prisustva vaši, u Kolubarskom okrugu prilikom pregleda žita utvrđeno je i prisustvo sive pegavosti lista pšenice čiji je prouzrokovač Septoria tritici i žuto-mrke pegavosti čiji je prouzrokovač Pyrenophora tritici-repentis", ističe Dražićeva i dodaje da nema simptoma žute lisne rđe na pregledanim parcelama.
Prema rečima naše sagovornice u fazi cvetanja pšenice i u uslovima visoke vlažnosti vazduha veoma je bitna zaštita klasa od patogena prouzrokovača fuzarioze klasa (Fusarium graminearum).
"Štete od ovog patogena ogledaju se u smanjenju prinosa i u sposobnosti patogena da na inficiranim zrnima sintetiše mikotoksine. Iz tog razloga se proizvođačima preporučuje obilazak useva, utvrđivanje fenofaze i simptoma prisustva patogena kao i tretman odgovarajućim fungicidima. Preporučeni tretman će biti značajan za zaštitu klasa kao i za dalju zaštitu lisne mase od bolesti."
Sa druge strane, u Timočkoj krajini, tačnije u selima u okolini Knjaževca ustanovljeno je prisustvo žute lisne rđe koja se u našoj zemlji nije javljala od 2014. godine. Sticajem okolnosti, pojava čestih kiša i temperaturna oscilacija dovele su do toga da patogen vrlo lako ostvari zarazu u pšenici i ječmu.
Slavica Ivanović u selu Podvis nadomak Knjaževca ima dve parcele sa pšenicom koje se nalaze jedna preko puta druge. Na jednoj je prisutan manji broj korova ali i i početni stadijum lisne rđe, dok su na drugoj korovi prerasli posejan usev.
"Prilikom obilaska parcela primetila sam da se lisna rđa proširila čak i na one njive koje su redovno tretirane fungicidima. Nažalost, vremenske neprilike su uticale na to da traktor ne može ući u njivu u trenutku kada je neophodno primeniti fungicid. Iz tog razloga je došlo do masovne pojave ove bolesti", kaže Ivanovićeva.
Kako dalje napominje do sada nikada nije imala problema ni sa bolestima, ali ni sa zakorovljenošću. Svake godine se u pšenici javlja lepljiva broćika (Galium aparine), međutim sada je zakorovljenost i sa drugim korovskim vrstama velika.
"Bojim se da je kasno za primenu herbicida, ali pokušaću svakako. Česte temperaturne oscilacije i padavine loše utiču na sve useve, pa se zbog toga javljaju i bolesti i nepoželjne biljne vrste. Videćemo kakva će situacija biti kada ovi kišni dani zamene sunčani, jer tada dolazi do manifestovanja simptoma na usevima", ističe naša sagovornica.
Činjenica je da je zbog klimatskih promena došlo do pojave mnogih patogena koji dugo nisu bili zastupljeni kod nas. Redovnom i blagovremenom primenom fungicida, kao i izborom otpornih sorti možemo umanjiti mogućnost patogenu da ostvari zarazu.
Tagovi
Autorka