Pretraživanje tekstova
Lisne vaši najčešće na nove useve prenose okolne biljke, samonikle, korovi, trava koja se nalazi pored novoposejanih useva. Cikade mogu da lete do 15 km i imaju mnogo širi opseg zaraze, navodi dr Radivoje Jevtić sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad.
Nakon završetka setve, proizvođači ne bi trebalo da zaborave na svoje useve, iako u toku zimskih meseci nema bitnih radova u polju. Najveći problem mogu stvoriti lisne vaši i cikade koje, ukoliko se ne unište pravovremeno, mogu znatno uticati na biljke.
"Lisne vaši najčešće na nove useve prenose okolne biljke, samonikle, korovi, trava koja se nalazi pored novoposejanih useva. Sa tih biljaka one prelaze na nove i prenose virus. Čim niknu, kada se pojavi prvi list, one prelaze na ta polja", navodi dr Radivoje Jevtić sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad.
Bitno je, kaže, napomenuti da postoji razlika između virusa koje prenose vaši i cikade u smislu samog mehanizma prenošenja.
"Kada su lisne vaši u pitanju, potrebno je da prođe određen period da se one hrane samom biljkom, stvara se inkubacuoni period i tek onda dolazi do pojave virusa koji može biti veoma destruktivan i tek na proleće se vide posledice žute patuljavosti ječma. Zato se tako i zove, biljke su niske, zakržljale, intenzivno se bokore, listovi su krti i često se javlja i crvenilo", objašnjava Jevtić.
Cikade su, navodi, na našim prostorima prisutne u poslednjih nekoliko godina, a u pitanju je virus patuljavosti pšenice koji se pojavio još 60-ih godina na prostoru Češke i Slovačke.
"Od tada je prisutna, a ima je i u skandinavskim zemljama, gde pravi velike probleme. Ono što je karakteristično, u odnosu na lisne vaši koje pređu sa okolnih useva i zadržavaju se u rubnom delu parcele, cikade se rasprostranjuju u većoj meri. Mogu da lete do 15 km i imaju mnogo širi opseg zaraze", navodi Jevtić i dodaje da kod njih ne postoji period inkubacije, već se virus prenosi na biljku posle svega nekoliko minuta.
Problem je što se i vrlo brzo umnožava, te je jedna biljka sposobna da zarazi veliki broj drugih. Zato je neophodno što pre odreagovati i odmah primeniti odgovarajući tretman.
"Bez obzira na to što se broj stalno povećava, mora se što pre smanjivati populacija. Bitno je i da se utvrdi da li su cikade infektivne ili ne, jer ima i onih koje nisu. Treba primeniti hemijske tretmane, insekticide ukoliko je napadnuto 10 odsto biljaka lisnim vašima ili cikadama."
Štetočine i patogeni napadaju ozime useve - obilazite svoje parcele
Tretman treba ponavljati koliko god je potrebno, ali to zavisi od prisustva štetočina i same temperature. Usled niskih temperatura, hladnije vreme značajno smanjuje lisne vaši. Međutim, kod cikada postoji problem jer se javljaju i u prolećnom delu vegetacije. Iz tog razloga je važno prepoznati ih na vreme i intervenisati.
"Suština je da poljoprivrednici treba redovno da obilaze useve, posebno te rane rokove setve koji su bili početkom oktobra, poput ječma. Ti usevi se već sada nalaze u fazi tri lista i treba proveriti da li ima patogena, insekata, utvrditi njihovu brojnost i da li ima tragova štetnosti kako bi se na osnovu toga izveli tretmani", naglašava sagovornik Agrokluba.
U jesenjem periodu postoji i opasnost od pojave mrežaste pegavosti lista kod ječma, a dva simptoma ukazuju na tu promenu - tačkasti i mrežasti.
"Ako pričamo o pšenici, onda tu često imamo intenzitete što se tiče patogena, pojavu pega, pepelnica ili rđe, ali u toku jeseni se po pitanju toga često ne primenjuju hemijski tretmani, jer biljke, kada dođu u prolećni deo vegetacije, odbace dobar deo tih zaraženih listova", navodi Jevtić.
Tagovi
Lisne vaši Cikade Štetočine Ozimi usevi Insekticidi Radomir Jevtić
Autorka
Više [+]
Strast prema saznavanju odvela ju je u novinarstvo, ljubav prema novim tehnologijama u digitalne medije, a u agrarne nauke ušla je sasvim spontano. Smatra da je poljoprivreda u korenima svakog čoveka na planeti.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 3 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.