Kako stvari stoje, sušu je nateže podnela soja, pa se mnogi poljoprivrednici pitaju da li uopšte da obavljaju žetvu ili da je koriste kao stočnu hranu.
Deficit padavina u regionu Srema od početka godine, kao i visoke dnevne temperature tokom poslednjih meseci, negatvno su se odrazili na soju, kukuruz i šećernu repu, dok suncokret nije drastično reagovao na nedostatak vlage.
Kako stvari stoje, sušu je nateže podnela soja, pa se mnogi poljoprivrednici pitaju da li uopšte da obavljaju žetvu, ili da je kosriste kao stočnu hranu.
Niko nije očekivao ovako toplo leto i nedostatak padavina tokom čitave godine. Soja je nateže podnela ove nepovoljne uslove, tako da ni poslednja kiša neće značajnije popraviti situaciju. Tamo gde nema zelene mase pomoći nema, a gde je ima može doći do poboljšanja kvaliteta zrna i neznatnog povećanja prinosa.
Poljoprivrednici su već počeli žetvu, ali pitanje je da li će je biti na svim njivama. Prinosi nikada nisu bili manji. Sa do sada skinutih površina prinos je od 300 do 500 kilograma po jutru, što je ispod svakog minimuma. U problemu su oni paori koji moraju da plate kombajniranje, koja je oko 6.000 dinara. Dragan Sremčević iz Buđanovaca ove godine ima nekoliko jutara pod sojom.
"Nije baš nešto dobro rodila, ali obaviću žetvu. Ima onih poljoprivrednika koji razmišljaju da li uopšte plaćati kombajniranje. Ja imam kombajn, pa ću bolje proći. Još jedna dobra stvar je što sam ove godine smanjio površine pod sojom i zasejao suncokret. Ove godine biće dobar rod suncokreta, jer nije tako loše reagovao na sušu", priča ovaj poljoprivrednik.
Da ne treba po svaku cenu obavljati žetvu soje kažu i poljoprivredni stručnjaci, koji svakodnevno obilaze teren i zajedno sa poljoprivrednicima prate stanje na njivama.
"Situacija je veoma različita. Ima soja kod kojih je ulazak kombajna u njive nepotreban. Rod je veoma nisak, pa bi bilo bolje soju iskoristiti kao stočnu hramu. Sojina slama je dobra za ishranu životinja", kaže Nedeljka Jekić iz Poljoprivredne stručne službe u Rumi.
Dodala je da poslednje kiše koje su padale nisu značajnije popravile situaciju. Malo je poboljšanje kod soje koja je imala zelenu masu, ali kod one koja je suva i već skinuta sa njiva, pomoći nije bilo.
U ataru Srema jesen kao da je odavno stigla. Kukuruz je na većini parcela podgoreo, zrno je šturo, što znači da će prinos biti daleko manji od prošlogodišnjeg, čak manji i od višegodišnjeg proseka. Jedino se dobro drži suncokret, mada je i tu situacija različita. To zavisi od reona u kome je zasejan, ali i hibrida.
Prinos kukuruza će biti manji, jer je zrno šturo
Dodatan problem pravile su i bolesti i štetočine, u prvom redu grinje u soji i kukruzni plamenac na usevu kukuruza.
Foto: Zoran Markovinović
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor