Pretraživanje tekstova
U izniklim usevima, kao i u tek posejanim, registruju se rupe od poljskih glodara (poljski miš i poljska voluharica), za sada na nivou vrlo niske do niske brojnosti.
Na najvećem broju površina na kojima se planira proizvodnja uljane repice setva je u toku ili se očekuje u narednim danima. Na manjem broju parcela na kojima je repica posejana tokom druge nedelje septembra i nadalje, usevi su u fazi klijanja, nicanja i razvoja kotiledona.
Kako upozoravaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PIS), na izniklim usevima se registruje aktivnost nekoliko štetočina:
"Pagusenice repičine lisne ose u početnim fazama razvoja biljaka ishranom mogu pričiniti veoma značajne štete, a usled jačeg napada može doći i do golobrsta. Buvači rupičasto izgrizaju kotiledone i mlado lišće, a vaši imaju veoma značajnu ulogu u prenošenju fitopatogenih virusa", navode iz PIS.
S obzirom na to da je u toku početak naseljavanja ovih štetočina, kao i sam početak polaganja jaja repičine lisne ose, hemijske mere zaštite se za sada ne preporučuju. Napominju da će oni na vreme obavestiti proizvođače o daljim koracima u zaštiti useva.
"Još jednom skrećemo pažnju, da se u izniklim usevima, kao i u tek posejanim, registruju rupe od poljskih glodara (poljski miš i poljska voluharica), za sada na nivou vrlo niske do niske brojnosti."
Preporuke pred setvu uljane repice - posebno obratiti pažnju na glodare
Njihovo prisustvo na parcelama pod repicom nosi rizik od nastanka šteta usled ishrane posejanim i klijalim semenom, kao i nadzemnim i podzemnim delovima izniklih biljaka.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da redovno prate prisustvo i brojnost glodara na parcelama, kako bi se blagovremeno preduzele mere suzbijanja i sprečio nastanak šteta. Suzbijanje se sprovodi po utvrđivanju brojnosti iz II kategorije (10-500 rupa po hektaru od poljske voluharice i 10-50 rupa od poljskih miševa), primenom registrovanih rodenticida.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Uzgoj uljanje repice Štetočine uljane repice Lisne vaši Repičina lisna osa Buvač PIS Poljski miš Poljska voluharica
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počel... Više [+]
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počela registracija proizvođača po novom Zakonu o jakim alkoholnim pićima. “Najveća je proizvodnja rakije od voća, u količini od 27,1 miliona litara i to prvenstveno šljivovice, sa 60 odsto udela. Ostala jaka alkoholna pića, gde dominira proizvodnja vinjaka, travarica, likera, džina i drugih, imaju proizvodnju od 9,1 miliona litara”, kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Bogunović. #proizvodjacirakije