Pretraživanje tekstova
Jedna studija je pokazala da dodatna primena azotnih đubriva na usevima soje često ne opravdava troškove i donosi tek ograničeno povećanje prinosa
Istraživači sa Univerziteta Ilinois Urbana-Champaign objavili su nova saznanja koja dovode u pitanje korišćenje azotnih đubriva na modernim sortama soje s visokim prinosom, preneo je Fertilizer Daily.
Studija, objavljena u časopisu Crop, Forage & Turfgrass Management, pokazuje da njihova dodatna primena često ne opravdava troškove i donosi tek ograničeno povećanje prinosa.
Kako objašnjavaju, soja prirodno egzistira s bakterijama u procesu fiksacije atmosferskog azota, što načelno zadovoljava njene potrebe. Međutim, s povećanim potencijalom prinosa novih sorti, pojedini poljoprivredni stručnjaci supretpostavili da bi moglo biti potrebno dodatno đubriti useve.
"Stalna genetska poboljšanja svakako su povećala potencijal prinosa soje, što nas je podstaklo da ispitamo da li bi dodatna primena azota bila korisna," izjavio je profesor Univerziteta Ilinois, Emerson Nafziger.
Između 2014. i 2017. istraživački tim sprovodio je terenske eksperimente širom Ilinoisa kako bi procenio efekte primene azota u različitim fazama rasta ove ratarske kulture. Otkrili su da, iako se prinosi povećavaju korišćenjem đubriva u svim fazama, dobici su na kraju marginalni i često neisplativi.
"Trošak primene azota dva do tri puta premašuje koristi od povećanja prinosa", objasnio je Nafziger koji je protiv praksi tipičnih za poljoprivredne operacije.
Ipak, zabeležen je izuzetak u ilovastom tlu u Čilikoteu, Ilinois, gde je jednokratna primena azota pri setvi značajno povećala prinose u dve od tri godine istraživanja. Kako kažu, do poboljšanja je došlo jer su struktura tla i sadržaj organske materije bili manje pogodni za rani rast biljaka.
Uz to, u jednom slučaju je rana primena azota ublažila simptome gljivičnog oboljenja, takozvanog sindroma iznenadnog odumiranja soje (engl. SDS – Soybean sudden death syndrome), iako se ne preporučuje kao pouzdana metoda za kontrolu ove bolesti.
Zaključuju da, iako azot može podstaći rani rast u određenim uslovima, na većini farmi u Ilinoisu prirodna sposobnost soje da fiksira azot, uz pomoć slobodnoživećih bakterija u tlu, osigurava dovoljne količine za rast i razvoj.
"Za visoke prinose kukuruza azot je neophodan, ali soja ih može postići bez dodatnih troškova i negativnog uticaja na okolinu zbog primene azotnih đubriva", naglašava.
Kako navode, istraživanje potvrđuje stav kako je tradicionalno oslanjanje na biološku sposobnost fiksacije azota kod soje i dalje uveliko opravdano.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Soja Uzgoj soje Gnojidba Azotofiksacija Eksperimenti Setva soje Trošak đubrenja Azot u soji Azotno đubrivo
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.