Suša, visoke temperature, ali i poplave su uticale na ovogodišnju proizvodnju i stanje useva.
Prinos kukuruza u zrnu je revidiran na tri odsto ispod petogodišnjeg prosek prema septembarskom biltenu JRC MARS - Monitoring useva u Evropi. Povećana je prognoza za prinos šećerne repe i krompira.
Revizija naniže za kukuruz u zrnu je uglavnom zbog pogoršanih uslova za letne useve u Rumuniji, Bugarskoj i Grčkoj. Trajna suša u ovoj regiji negativno utiče na formiranje prinosa raznih kultura. Toplotni talas se poklopio sa fazom formiranja zrna što značajno utiče na kukuruz i suncokret, posebno u području duž reke Dunav. Manji prinos suncokreta u ovim zemljama je nadoknađen dobrim rezultatima u Mađarskoj i Francuskoj.
Sušan period se nastavio i sredinom septembra, posebno na jugu Italije, delovima Mađarske, Slovačke, Češke, na jugu Poljske, području Balkana, velikom delu Turske, Ukrajine i juga evropske Rusije.
Nakon poplava u Sloveniji, koje su posledica maksimalnih padavina i preko 100 mm u nekim područjima, zemljište je ostalo prezasićeno vodom što je dovelo do štete u ovoj proizvodnji.
U grčkoj Tesaliji poplave su dovele do potpunog gubitka useva, što čini 22 odsto nacionalne proizvodnje kukuruza u zrnu.
Velike količine padavina su uticale na delove centralne i severne Evrope. Posledica je velika pojava biljnih oboljenja što se odrazilo na količinu i kvalitet zrna žitarica koje nisu požnjevene na vreme. U nekoliko regija je kasnila setva ozime uljane repice.
U mnogim delovima severne i centralne Evrope učestale kiše i temperature nešto iznad proseka pogodovale su travnjacima koji su se u potpunosti oporavili od deficita padavina pre sredine jula. Područja južne i istočne Evrope bila su izložena vrućini i suši, što je ometalo akumulaciju biomase, posebno u Rumuniji, Bugarskoj, severnoj Italiji i jugoistočnoj Francuskoj. Nedavne ekstremne padavine u istočnoj Evropi mogu imati dodatne negativne uticaje na produktivnost travnatih površina, stoji u izveštaju.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka