Promene u ruskoj setvi, ukoliko do nje dođe, imaće direktne implikacije na globalne cene pšenice, budući da je Rusija najveći svetski izvoznik žitarica.
Rusija je ove godine zbog loših vremenskih uslova, pre svega mraza i suše, proizvela 83 miliona tona pšenice, što je pad u odnosu na 92,8 miliona tona u 2023. godini i rekordnih 104,2 miliona tona u 2022. godini.
Zbog velikih gubitaka, ali i niske otkupne cene, ove godine su posejali znatno manje ozime pšenice i najavili prelazak na profitabilnije useve poput graška, sočiva i suncokreta, što će direktno uticati na globalne cene pšenice s obzirom na to da je Rusija najveći svetski izvoznik žitarica, piše Reuters.
"Gubici su na svakoj toni. Otkupna cena ne pokriva trošak", izjavio je Arkadij Zločevski, šef industrijskog lobija Ruske unije žitarica, predviđajući smanjenje ruskog udela u globalnoj trgovini pšenicom.
Činjenica je, piše ovaj portal, da se očekuje da će, iako je poslednjih meseci izvozila pšenicu gotovo rekordnom brzinom, izvoz znatno usporiti zbog manje žetve, značajno smanjenih zaliha i izvoznih ograničenja.
Naime, izvozna ograničenja ruskih vlasti imaju za cilj da uspore rast domaćih cena hleba i osnovnih prehrambenih proizvoda, zbog čega će godišnja izvozna kvota verojatno biti znatno smanjena od 2025. godine.
"Profitabilnost žitarica približava se nuli. Setva ozime pšenice smanjena je za 30 odsto, a sada je fokus na soji i suncokretu", rekao je Dmitrij Garnov, izvršni direktor Rostagro grupe.
Visoki troškovi opreme i goriva, visoke izvozne carine, rastuće kamatne stope i ukidanje nekih poljoprivrednih subvencija smanjuju profit poljoprivrednika.
"Cene su bile gotovo iste u razdoblju 2022.-2024., dok su troškovi proizvodnje porasli za najmanje 28 odsto", izjavio je Sergej Lisovski, član ruskog parlamenta.
Ujedno, u najplodnijoj regiji Krasnodar, veliki proizvođači razmatraju promenu strategije zbog sve ozbiljnijih suša.
"Na jugu postaje sve toplije i moramo razmišljati o promeni strukture setvenih površina za budućnost", rekao je Jevenij Gromiko, izvršni direktor Tkachev Agrocomplexa, jednog od najvećih ruskih zemljoposednika.
Prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA), ruske površine pod ozimom pšenicom u 2024. bile su 15,8 miliona hektara, u poređenju sa 16,3 miliona u sezoni 2022./23. Prošle su sezone uzgajali jaru pšenicu na 12,2 miliona hektara, u poređenju sa 13,6 miliona hektara godinu pre i 12,7 miliona hektara pre dve godine.
Tagovi
Autor
Djordje Ostojic
pre 1 mesec
Zakon ponude i potraznje regulise cenu. Psenica je berzanski artikal! Mislim da je vreme, da ratari u agroekonomskoj 2024/2025 ostvare bolje i prinose i vecu cenu. To je moja prognoza za psenicu!