Pretraživanje tekstova
Simptomi su registrovani na starijim pojedinačnim listovima. Pri intezivnoj pojavi, siva trulež može izazvati smanjenje prinosa i poleganje uljane repice.
Registrovano je prisustvo simptoma suve truleži u usevima uljane repice u niskom intezitetu na parcelama na području Mačvanskog regiona, upozorava Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS). U zavisniosti od roka setve, ova kultura se nalazi u fazi od šest do devet i više listova razvijeno.
Vizuelnim pregledom iz najranijih rokova setve utvrđeno je prisustvo simptoma sive truleži (Phoma lingam) na pet do osam odsto biljaka, a registrovani su na starijim pojedinačnim listovima.
"Karakteristični simptomi na listovima su pege unutar kojih se nalaze crne tačkice koje predstavljaju plodonosna tela gljive, piknide sa piknosporama. Simptomi ovog patogena se mogu razviti i registrovati tokom cele godine u svim razvojnim fazama uljane repice", navodi PIS.
Ovaj patogen se širi raznošenjem piknida vetrom i padavinama. U daljim fazama patogen zahvata i stablo u kome izaziva rak. Kako smo ranije pisali, ukoliko se zaraza ostvari na mladim biljčicama u jesen one zaostaju u porastu, poležu, a može doći i do potpunog propadanja biljaka u jesen.
Prag štetnosti za primenu fungicida prema EPPO standardu PP 2/8(1) iznosi 35-40 odsto zaraženih biljaka. S obzirom na to da se trenutno simptomi ovog oboljenja registruju u značajno nižim procentima, iz PIS-a napominju da se sada se ne preporučuju hemijske mere zaštite
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Uzgoj uljane repice Zaštita uljane repice Siva trulež Rani rokovi setve Simptomi sive truleži Patogen PIS
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!