Pretraživanje tekstova
U zavisnosti od datuma setve, nalazi se u fazi od dva do sedam listova. Stručnjaci poručuju da ratarima ostaje da redovno obilaze svoje useve kako bi mogli na vreme da reaguju.
Zbog nedostatka vlage u zemlji i visokih temperatura, setva uljane repice ove godine je kasnila. Ratari koji su se odlučili da je poseju sačekali su kišu, pripremili zemljište i obavili ovaj posao krajem septembra i početkom oktobra, iako su prošli optimalni rokovi.
Prošle godine je ovom kulturom kod nas bilo zasejano oko 35.000 hektara. Kako sada stvari stoje, zbog niže cene i sušnog leta, pojedini proizvođači su odustali od ove proizvodnje. Oni koji su obavili setvu kažu da su potrebna solidna ulaganja, a sada obilaze parcele i prate vegetaciju.
Poljoprivredni proizvođač iz Mladenova, Slobodan Kopanja, nekoliko godina unazad na svojim parcelama seje ovu kulturu. Prošle godine je na 26 hektara zabeležio prinos od 3,4 tone po hektaru.
"Ove godine setva je uglavnom obavljena posle optimalnog roka, ali je nakon kiše dobro odrađena predsetvena priprema. Uljana repica traži pažnju, kada nikne treba svakodnevno obilaziti usev i tako do žetve", priča naš sagovornik.
Ratari odustaju od setve uljane repice: Ne vredi nam da bacamo seme u prašinu
Ukoliko se pojave štetočine, upozorava, mora se istog dana reagovati.
"Nema proizvodnje bez ulaganja. Sejem je zbog plodoreda, dobar je predusev za soju. Cena je svake godine slabija, što je možda razlog za slabije interesovanje proizvođača za ovogodišnju setvu."
Dr Ana Marjanović Jeromela sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo kaže da je krajem oktobra bilo zasejano više od 20.000 hektara. Stanje useva zavisi od vremena setve.
"Ratari su poslušali naše savete i sačekali kišu, jer se ona ne seje u prašinu. Bilo je dovoljno padavina, a i temperature su bile nešto niže u početnim fazama razvoja, pa se sada većina useva nalazi u odličnom stanju", kaže ona.
Napominje da vlage ima u donjem delu zemljišta, ali je površinski sloj malo prosušen. Zato bi sada mladim biljkama dobro došla kiša. Dodaje da su pojedini proizvođači obavili tretman zaštite od buvača, a repičine lisne ose nije bilo u alarmantnom broju.
"Nadamo se da ove godine neće biti napada glodara. Dugo, toplo i sušno leto je to smanjilo, ali proizvođači treba da obilaze svoje useve."
Naša sagovornica napominje i da je uljana repica ozima biljka koja u vegetaciji preskače visoke temperature i donosi rentabilan prinos čak i na lošijim zemljištima. Svakako, i prvi novac u godini proizvođačima, a zemljište nakon žetve ostavlja u dobrom fizičkom i hemijskom stanju.
Kako navode iz PSSS Sombor, na području zapadnobačkog okruga usevi se, u zavisnosti od datuma setve, nalaze u fazi razvoja od dva do sedam listova. Na više lokaliteta uočeno je prisustvo simptoma suve truleži (prouz. Phoma lingam) koji su registrovani na pojedinačnim biljkama, na starijem lišću.
"Pregledom useva uočeno je prisustvo pagusenica repičine llisne ose (Athalia rosae) kao i položenih jaja, ali u veoma niskom intenzitetu. Prisustvo štetočina uočeno je u usevima u kojima u prethodnom periodu nije sproveden insekticidni tretman", navode iz ove službe.
U usevima koji se nalaze u fazi do sedam listova, zbog dobro razvijene lisne mase, pagusenice ove štetočine ne mogu izazvati veće štete. Tamo gde su razvijena dva do četiri lista uočeno je prisustvo položenih jaja repičine lisne ose. U ovim usevima preporučuje se i dalje obilazak i praćenje prisustva ove štetočine i po potrebi (u slučaju dostizanja praga štetnosti) sprovesti insekticidni tretman.
Prisustvo lisnih vaši (Aphididae) u pregledanim usevima za sada nije utvrđeno, ali trenutni vremenski uslovi su pogodni za pojavu i razvoj lisnih vaši.
"S obzirom na to da su lisne vaši vektori virusa, za usev uljane repice značajan je virus žutice postrne repe, potrebno je i dalje nastaviti sa obilascima useva u cilju utvrđivanja prisustva lisnih vaši kao i njihove brojnosti", upozoravaju stručnjaci PSS Sombor.
Tagovi
Uzgoj uljane repice Setva nakon roka Optimalni rok Zaštita od buvača Lisna osa Slobodan Kopanja
Autorka
Više [+]
Novinarka iz Bačke Palanke, član Društva novinara Vojvodine. Godinama prati dešavanja u agraru i stvaralaštvo, život i rad seoskih žena.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.