Dok je većina evropskih useva u dobrom stanju, neke delove Španije i Italije pogodila je suša.
Zimski usevi za sada su u više nego dobrom stanju i to na nivou cele Evropske unije, a zabrinutost ne postoji ni u vezi s jarim kulturama. U poređenju s podacima iz aprila, zahvaljujući dobrim vremenskim uslovima, prognoze prinosa nešto su veće kod pšenice (+ 0,03 t/ha) i ječma (+ 0,04 t/ha).
Ipak, dok su u većini glavnih evropskih izvoznika žitarica usevi u dobrom stanju, neke delove Španije i Italije potresa izrazito sušan period. Pomenuta područja su imala mnogo manje padavina nego što se prosečno očekuje u ovom delu godine. Kako ozimi usevi nastavljaju da se razvijaju, u narednom periodu biće potrebna obilnija kiša, da Španija i Italija ne bi pretrpele veće štete kada je reč o rodu žitarica.
Ukoliko kiša ne padne, Španija će morati značajno da poveća količine koje uvozi, a kroz istoriju najčešće je žitarice uvozila iz Velike Britanije.
Najveći uticaj na kretanja na svetskom tržištu žitarica imalo je loše i vlažno vreme koje je vladalo širom SAD-a, stvarajući pretnju zimskim usevima pšenice. Uprkos strahu, vlaga nije značajnije uticala na useve te je 24. maja ocenjeno da je 45 % useva u dobrom ili odličnom stanju.
Međutim, budući da se ta ocena američkog Ministarstva poljoprivrede odnosi na količinu prinosa, a ne i na kvalitet, pitanje kvaliteta ovogodišnjih prinosa žitarica ostaje otvoreno.
Jasno je da će pitanja količine i kvaliteta ovogodišnjih prinosa žitarica na globalnom nivou i dalje ostati nepoznata, a samim tim neizvesno će biti i pitanje očekivanih cena.
Foto: depositphotos.com; dpfoxfoto
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka