Pretraživanje tekstova
Njihovom ishranom stvaraju se lako uočljive "gole" oaze u polju. Tokom zime ove štetočine ne hiberniraju već samo usporavaju svoju aktivnost.
Na području delovanja RC Pirot, prilikom obilaska useva ozimih strnih žita, registrovano je prisustvo aktivnih rupa glodara, poljske voluharice (Microtus arvalis) i poljskog miša (Apodemus sylvaticus), navodi se u saopštenju Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Pomenute štetočine u ozimim usevima pričinjavaju štete od setve pa sve do žetve, hraneći se zrnevljem i klijancima, čime utiču na smanjenje prinosa za narednu godinu. Njihovom ishranom stvaraju se lako uočljive "gole" oaze u polju. Tokom zime ove štetočine ne hiberniraju već samo usporavaju svoju aktivnost.
Preporuka proizvođačima je da obiđu svoje useve i da prate prisustvo glodara. Prag štetnosti za poljsku voluharicu iznosi 10 do 500 aktivnih rupa po hektaru, dok je za poljskog miša prag štetnosti 10 do 50 aktivnih rupa.
Agrotehničke mere vrlo značajno utiču na smanjenje populacije glodara i njima se treba dati prednost. Blagovremena žetva sa što manje osipanja zrna, zaoravanje strništa, uništavanje korova, duboko oranje, su od vrlo velikog značaja.
Ukoliko brojnost glodara ipak pređe prag štetnosti, potrebno je uključiti hemijske mere borbe, koje podrazumevaju primenu registrovanih mamaka u rupe. Rupe sa mamcima potrebno je dobro zatpati zemljom kako bi se izbeglo trovanje divljači i stoke.
Ove štetočine karakteriše brzo prenamnožavanje, naročito u ovako povoljnim vremenskim uslovima, zato je potrebno na vreme redukovati njihovu brojnost. Podsetimo, 2019. godine došlo je do njihovog prenamnožavanja, kome je doprinela velika suša, pa i topla jesen. Iako stručnjaci navode da treba reagovati ukoliko se po hektaru uoči oko 200 rupa, iskustvo poljoprivrednika pokazuje da je potrebno i pre toga primeniti hemijsko suzbijanje glodara jer jedan par miševa u toku samo jedne godine može da napravi i po nekoliko hiljada potomaka
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Glodari Miševi Voluharice Štete na usevima Prognozno-izveštajna služba
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!