EU su prodali više od 15 mil. t kukuruza. "Suša je pogodila i EU i tamo se ne očekuju viškovi", rekao je zamenik predsednika Ukrajinskog agrarnog veća Denis Marchuk.
Nakon dogovora sa ukrajinskim Ministarstvom poljoprivredne politike i hrane, predstavnici Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) najavljena je dalja podrška gazdinstvima ratom zahvaćenoj zemlji.
Osiguraće im modularna skladišta, tunele i silo-vreće za čuvanje žitarica.
"Ove mere će pomoći poljoprivrednicima da spasu rod od ruskog agresora, doprineće prehrambenoj sigurnosti u pogođenim regijama, ali i Ukrajini u celini", izjavio je u saopštenju priopćenju resorni ministar, Taras Visotskii.
Privremena su skladišta potrebna u Hersonu, Černihivu, Sumiju, Harkivu, Zaporižji, Donjecku, Mikolajivu i Dnjepropetrovsku. USAID i FAO obećali su da će pomagati i dalje.
Tamošnje poljoprivrednike takođe zabrinjava suša koja se najviše odrazila na kukuruz.
Naime, Ukrajina je požnjela oko 33 miliona tona žitarica i uljarica, ali nepovoljni vremenski uslovi negativno su uticali na letnje useve, što može rezultirati gubicima od više od 15 odsto žetve. Konkretno, berba kukuruza, ako se suša nastavi, neće premašiti 22 mil. t, izjavio je zamenik predsednika Ukrajinskog agrarnog veća Denis Marchuk.
"Ove sezone smo uspeli da prodamo više od sedam miliona tona poljoprivrednih proizvoda, što je 60 odsto više nego u istom razdoblju prošle godine. Međutim, berba kukuruza manja za 10 miliona tona zbog vremenskih uslova, uticaće na izvoz", komentarisao je Marchuk.
Azija, Afrika i Bliski istok ostaju tradicionalna tržišta za ukrajinske proizvode. Istovremeno, prisutnost Ukrajine u EU značajno je povećana zbog mogućnosti bescarinske trgovine.
Kaže, EU su prodali više od 15 mil. t kukuruza, trgujući sa zemljama kao što su Nemačka, Španija i Italija.
"Ovo je važan podsticaj za povećanje izvoza ne samo sirovina, već i prehrambenih proizvoda sa dodatom vrednošću", naglasio je.
Za ukrajinske proizvođače značajna su i ograničenja kvota za izvoz u EU.
"Za neke proizvode, poput meda, ovsa, jaja, šećera, već smo iscrpili kvote, a uskoro bi mogli i za piletinu. Međutim, takvo smanjenje ne važi za grupu žitarica. Suša je pogodila i EU i tamo se ne očekuju viškovi", komentiriše dodajući kako se nada izvozu poljoprivrednih proizvoda koji bi premašiti 40 miliona tona.
Tagovi
Autorka