Pretraživanje tekstova
Po prvi put promene u sadržaju humusa na oranicama vidljive su iz svemira, čime se otvaraju mogućnosti efikasnijeg i preciznijeg praćenja stanja zemljišta u poljoprivrednim područjima, kažu nemački naučnici
Naučnici na nemačkom institutu Thünen za poslovnu administraciju razvili su novu metodu koja omogućava praćenje promena u humusu pomoću satelitskih snimaka.
Pokazali su kako su promene njegovog sadržaja na oranicama vidljive iz svemira, čime se, navode, otvara mogućnost efikasnijeg i preciznijeg praćenja stanja zemljišta u poljoprivrednim područjima, stoji u saopštenju.
Zalihe humusa u zemljištima pod velikim su pritiskom, navode, a u proseku njegov sadržaj na oranicama i pašnjacima u Nemačkoj opada, što direktno utiče na smanjenje plodnosti.
Kako kažu, budući da je jedan od ključnih pokazatelja plodnosti, praćenje njegovih promena od izuzetne je važnosti. Trenutno se te promene dokazuju uzorkovanjem zemljišta, što je vrlo zahtevan i skup proces.
"Koristeći satelitske snimke i podatke dugoročnog praćenja tla Bavarskog državnog zavoda za poljoprivredu na stotinu lokacija, istraživači su analizirali minimalne promene u boji zemljišta. Ono postaje tamnije što više humusa sadrži", navode.
Zahvaljujući satelitskim podacima, navode, moguće je s visokom tačnošću razlikovati oranice na kojima dolazi do promena u sadržaju humusa. Međutim, za precizne rezultate potrebna su višegodišnja ili decenijska posmatranja.
Iako tehnologija napreduje, precizno određivanje tih promena ostaje zahtevno zbog brojnih faktora, poput biljnog pokrivača zemljišta i vlage, koji mogu uticati na rezultate analize.
"Ponavljana uzorkovanja zemljišta teško mogu da dokažu promene u zalihama humusa jer su sadržaji unutar jedne oranice vrlo varijabilni, a promene obično toliko male da se i nakon nekoliko godina mogu primetiti tek u drugoj decimali", ističu naučnici instituta poznatog po istraživanjima i političkim savetima u vezi sa ruralnim područjima, poljoprivredom, šumarstvom i ribarstvom, čiji je tim predvodio Tom Brog iz radne grupe za istraživanje na daljinu.
Kako navode, humus stabilizuje tlo i njegov ekosistem, pa je ključan za klimu jer njegov gubitak uzrokuje emisije ugljen dioksida. Takođe, gubitak ili povećanje humusa zavisi od načina upravljanja zamljištem, istorijom njegovog korišćenja i klimatskih uslova.
Veruju da će se satelitski snimci, koji postaju sve kvalitetniji, moći potencijalno da se koriste u budućnosti za nezavisnu proveru promena u sadržaju humusa.
Tagovi
Institut Thünen Uzorkovanje tla Satelitska analiza Tom Brög Nemačka Satelistski snimci
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.