Zanimljivo je da poljoprivredni sektor za sada nije doživeo dramatične potrese kakve su zabeležila ostala tržišta
Nakon što su Sjedinjene Američke Države prošle nedelje najavile nove carine, svetska finansijska i robna tržišta reagovala su burno, zabeleživši nagle padove vrednosti.
Ipak, za razliku od deonica i nafte, poljoprivredni proizvodi pokazali su znatno veću otpornost, pri čemu su pojedine sirovine čak i zabeležile rast.
Tokom samo dva dana (u četvrtak i petak), cene sirove nafte srušile su se za čak 13,6 odsto, dostigavši najniže nivoe od 2021. godine. Ipak, uljana repica, koja je inače snažno povezana s tržištem ulja, prošla je gotovo neokrznuto, piše Farmer.
Na pariskoj berzi terminska cena za isporuku u maja pala je tek simboličnih 0,1 odsto i iznosila 517 evra po toni, što je i dalje 16 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Cene uljane repice
Cene soje u SAD-u, za razliku od uljane repice, pokazale su nešto veći pad. U petak je soja pala za 3,4 odsto i koštala 358,98 USD po toni. Na godišnjem nivou, cene su niže za 17,2 odsto, dok je nedeljni pad iznosio 4,5 odsto.
Pšenica na pariskoj berzi (MATIF), za isporuku u maju, poskupela je za 1,2 odsto na 224,75 evra/t, što je 10,3 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Kukuruz u junskom ugovoru porastao je za 1,2 odsto, dostigavši 212,75 evra/t, uz godišnji rast od 11 odsto, objavio je u svojoj analizi Farmer.
Kretanje cena žitarica i uljarica na svetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
Na američkom tržištu (CBoT), pšenica za isporuku u maju porasla je za 1,4% i košta 197,13 USD/t. Na godišnjem novu pala je za 5,4 odsto. Kukuruz je pak u petak porastao za 0,9 odsto, na 182,87 USD/t, s godišnjim rastom od 7 odsto.
Cene kukuruza
Zanimljivo je da poljoprivredni sektor nije doživeo dramatične potrese kakve su zabeležila ostala tržišta. Stručnjaci smatraju da bi razlog tome mogao biti preusmeravanje kapitala špekulanata iz volatilnih berzanskih i energetskih tržišta prema sigurnijim poljoprivrednim investicijama.
U trenucima kada globalna finansijska tržišta gube tlo pod nogama, poljoprivreda, često smatrana stabilnim osloncem, ponovno pokazuje svoju stratešku važnost i investicijsku privlačnost.
Tagovi
Autor