Od sve poljoprivredne mehanizacije koja je mogla biti odabrana za autonomno upravljanje, traktor se pokazao kao najbolji kandidat, upravo zato jer je traktor u pogonu cele godine, od obrade zemljišta pa do žetve!
Ono što je nekada izgledalo kao daleki san, danas je na dohvat ruke. U saradnji s Hokaido (Hokkaido) univerzitetom, kompanija Yanmar je uspešno razvila traktor robot koga su stavili na probni rad u stvarnim uslovima.
Kompanija Yanmar osnovana je 22. marta 1912. godine, sa sedištem u Japanu, a svoje proizvode i servis nude u više od 130 zemalja. Pionir u proizvodnji dizel motora, Yanmar takođe proizvodi poljoprivredne i građevinske mašine, energetske sisteme, pomorske mašine i komponente. S globalnim prometom od 655 milijardi jena u 2014. godini, kompanija zapošljava preko 17 hiljada ljudi širom sveta.
Od poljoprivredne mehanizacije koja je mogla biti odabrana za autonomno upravljanje, traktor se pokazao kao najbolji kandidat, upravo zato jer je traktor u pogonu cele godine, od obrade zemljišta pa do žetve.
"Uz traktore robote, automatizujemo rad na farmi i menjamo svet poljoprivrede!" - kažu iz kompanije Yanmar.
I razvoj druge robotske poljoprivredne mehanizacije, na primer kombajna, ima svoj potencijal, a kompanija Yanmar ističe da ako budu mogli da doprinesu dodatnoj brzini, sigurnosti i preciznosti rada na gazdinstvu, poljoprivreda će kao delatnost postati lakša i pristupačnija.
Glavne tehnologije i prednosti traktora robota su:
Yanmar je za ovaj traktor dobio i nagradu "7th Robot Award" u kategoriji poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Nagrada je dodeljena u svrhu poboljšanja robotskih tehnoloških dostignuća i ekspanziju u sektoru robotike. Nagrada je to za izuzetno tehnološko dostignuće kako bi se zadovoljile društvene potrebe zbog nestašice radne snage i problema s kojima se poljoprivrednici svakodnevno susreću.
Foto: yanmar.com
Tagovi
Autorka
Partner
Agroklub,
Srbija
e-mail: mehanizacija@agroklub.rs
Hbender
pre 3 godine
Intresantne stvari , bilo bi dobro naci malo vise detalja. Robotozovani sistemi u danasje vreme i nisu retkost. U danasnje vreme i ne treba imati "experte" , sve dobre stvari su open-source , svaki drugorazredni programer moze da napravi pravo cudo. Naravno to cudo samo tako izgleda za laike. Daleko smo mi u svakom smislu, studenti retko mogu nesto da napreve sami ako nisu dobili pamet iz inostranstva. Samo "paste and copy" kultura funkcionise