Ova godina za strna žita u Šumadiji bila je jedna od najspecifičnijih u proteklih nekoliko decenija. Žita su pretrpela ćudi prirode, zbog čega se očekuje prinos manji i do 20 odsto. Žetva je počela, ali ratari svakog sata gledaju u nebo i najveća je dilema kada ući sa kombajnom u njivu. Od kvaliteta zrna zavisiće i koliko će novca dobiti za svoj rad.
Period lošeg vremena došao je u pogrešno vreme za pšenicu. Stručnjaci kažu - vreme je za žetvu. Ratari tvrde - ima vlage u zrnu. U Šumadiji pod strnim žitima je 30.000 hektara, od kojih je 20.000 pod pšenicom. Žetva ječma je završena, za razliku od pšenice, koja zbog povećane vlažnosti klasa i stabljike još uvek čeka. Stručnjaci kažu - da bi kombajn ušao u njivu. potrebno je da vlažnost zrna bude najviše 16 odsto.
"Imali smo specifičnu godinu, različitu po mnogo čemu u poslednjih nekoliko decenija. Pšenica je najpre doživela skraćenu vegetaciju, a zatim toplotni udar početkom juna. Sve će to uticati da prinosi neće biti ekstremni, već u nekom proseku za ovo podneblje. Očekuje se da će rod podbaciti za oko 20 odsto", kaže Dobrivoje Popović, savetodavac za ratarstvo u PSSS Kragujevac.
On tvrdi da zrno nije mnogo vlažno. Vlažni su klas i stabljika, dodaje Popović, a zrno je već tehnološki zrelo za žetvu. "Vlaga iz klasa i stabljike prelazi u zrno prilikom žetve i povećava mu vlagu za neki procenat. Kad se zrno izdvoji, vlaga može da bude do 16 odsto, a sa 13 i 14 odsto je takozvana puna žetva. Moj savet je da krenu u žetvu", navodi Popović.
Iskusni ratari ipak bi sačekali još koji lep dan. Strahuju da će taj "neki procenat vlage više" još oboriti cenu. Od kvaliteta zrna zavisiće i cena po kojoj će prodati pšenicu. A vreme je ovih dana u Šumadiji nestabilno. Smenjuju se periodi sunca i kiše.
Zlatko Živanović iz Lužnica kod Kragujevca ima ukupno 14 hektara pod strnim žitima, od toga je preko šest hektara pod pšenicom. Njegova najveća dilema je kada ući sa kombajnom u njivu.
"Mislim da je još velika vlaga u zrnu, preko 16 odsto. Ako se pšenica bude plaćala po kvalitetu imaćemo nisku cenu. A sa cenom se još spekuliše. Mlinovi su, recimo za jesenji ječam, izašli sa cenom od 15 do 16 dinara. Za pšenicu ćemo tek da vidimo. Osim toga, u odnosu na prošlu godinu, prinos će sigurno biti manji za oko 20 odsto. Ali tu imamo i jedan drugi problem, što će pored manjeg prinosa, pšenica biti i lošijeg kvaliteta", kaže Živanović.
Ratarske kulture u Šumadiji ove godine pratio je dug sušan period, te je bila potrebna primena punih agrotehničkih mera, kako bi se biljka izborila i isklasala. To je naravno iziskivalo dodatna ulaganja.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka