Pretraživanje tekstova
Na pšenici jedan odrasli insekt može oštetiti i do 10 klasova. Velika populacija ove štetočine uočena je na ljulju koji se nalazio u fenofazi mlečno-voštane zrelosti.
Žitni pivac (Anisoplia spp.) je štetna vrsta koja spada u porodicu (Scarabaidae). Štetočina ima dvogodišnji razvoj. U zemljištu prezimi kao larva (bele boje sa tamnom glavom, čiji razvoj traje do 22 meseci). Odrasli se javljaju tokom juna i jula i dobri su letači, literatura navodi da mogu preleteti i do 12 km. Ženke odlažu jaja u zemljište, najčešće na strništima, tako da nije dobra uzastopna setve žita.
Ovaj insekt najčešće se javlja u stepskim delovima Moldavije, južnim delovima Rusije,Turskoj i dr. Prema podacima iz literature pojava žitnog pivca veže se uz sušnije godine.
Hrani se biljkama iz porodice Poaceae. Na klasovima strnih žita hrani se zrnjem u doba mlečno-voštane zrelosti. Na pšenici jedan odrasli insekt može oštetiti i do 10 klasova. Velika populacija ove štetočine uočena je na ljulju koji se nalazio u fenofazi mlečno-voštane zrelosti.
Larve prave štete u tlu na korenu. Praćenje pojave žitnog pivca vrši se kao i za ostale zemljišne štetočine pregledom tla. Kritičan broj je 20 larvi/m² pre setve žitarica ili 3 grčice/m² pre setve okopavina.
Hemijsko suzbijanje odraslih oblika potrebno je sprovoditi kad se utvrdi 3-5 odraslih oblika/m² u doba mlečne zrelosti žita. Pravilnom agrotehnikom može se sprečiti jaka pojava štetočina. Jedna od agrotehničkih mera je rano zaoravanje strništa jer ženke odlažu jaja tokom avgusta u tlo. Time se može uništiti preko 50 % odloženih jaja kao i malih larvi. Druga važna agotehnička mera je pravilan plodored.
Autorka: Jadranka Berić, dipl.ing. zaštite bilja, Ministarstvo poljoprivrede
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno... Više [+]
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno da se najvažniji posao u godini obavi valjano, ali će rezultate truda i ulaganja znati tek u letnjim mesecima. Ovogodišnja setva biće skuplja nego prošlogodišnja zbog stalnog poskupljenja mineralnih đubriva. I mada nerado pričaju o troškovima, paori smatraju da će ih po hektaru bez arende setva izaći oko 100.000 dinara ali će pravi račun znati tek kada završe posao. Očekuju i subvencije 18.000 din/ha, jer svim poljoprivrednicima nisu još isplaćene. #setvakukuruza