Gotovo da nema godine, a da se u reci Kolubari ne dogodi pomor ribe. Proteklog vikenda uginulo je više od 600 kilograma, a ribolovci i meštani sumnjaju na ispuštanje amonijaka i fekalija.
Meštani i članovi ribočuvarske službe izvukli su iz reke Kolubare oko 600 kilograma uginule ribe, u delu reke između sela Divaci i Mlađevo. Do pomora je došlo proteklog vikenda, a ribolovci koji su prijavili ekocid na terenu su zatekli gotovo crnu vodu punu pene na površini.
"Na delu rečnog toka Kolubare kod Divaca zatekli smo najpre dosta uginule ribe, ali i one koja se borila za kiseonik", kaže koordinator ribočuvarske službe "Cassini fishing" Dušan Novokmet. Prema njegovim rečima, na licu mesta odmah su pozvali policiju iz Valjeva i Mionice, inspekcijske službe i tužilaštvo. Uzeti su uzorci vode, a uginula riba poslata je na analizu na Veterinarski institut u Beograd.
"Analizom vode na terenu utvrđeno je da u delu koji je bio zatrovan nije bilo kiseonika, a s obzirom na crnu boju same vode, analize u referntnoj laboratoriji će pokazati koje su otrovne materije ispuštene u reku".
Najviše uginule ribe bilo je u dužini od stotinak metara Kolubare, ali se strahuje da su toksične materije koje su ispuštene u reku zagadile možda čak i pet kilometara rečnog toka. I dva dana nakon pomora, mrtve ribe mogu da se vide pored obale.
Nije prvi put da u ovom delu reke Kolubare dolazi do pomora ribe, zbog čega je i ribočuvarska služba uputila policiju i tužilaštvo na mogućeg počinioca. Ipak, kako ističe Novokmet, uzrok će pre svega morati da se otkrije analizom uzoraka vode, a u zavisnosti od toga šta nadležni budu pronašli, moći će da se utvrdi i ko je odgovoran za ovo nedelo. Nada se takođe da će na osnovu pribavljenih dokaza i tužilaštvo uraditi svoj deo posla.
"Najviše je stradalo rečne ribe - skobalj, potom klen, mrena, a pronađeni su i uginuli primerci soma i sitne bele ribe. Sama procena je da je to više od pola tone", objašnjava naš sagovornik, dodajući da je Kolubara i njena obala u tom delu nepristupačna, voda nije dovoljno duboka pa nisu mogli da koriste čamac, a ulazak samo u ribarskim čizmama nije bio bezbedan zbog velike količine mulja. U svakom slučaju, ističe, šteta je ogromna.
Sa druge strane, meštani tvrde da su u reku ispušteni amonijak i fekalije sa obližnje farme i da to nije prvi put. Inspekcijski nadzor je, kako se nezvanično saznaje, izvršen na farmi "Stočar", ali za sada nema informacija da li je farma uzrok zagađenja i da li će biti pokrenut nekakav postupak protiv odgovornih za ovakav ekocid.
Pre dve godine takođe je došlo do velikog pomora ribe, a tada se sumnjalo da je neko oprao cisternu u kojoj su bile hemikalije namenjene poljoprivredi. Ono što još predstavlja problem je drobljenje i ispiranje kamena zbog čega se voda zamućuje i smanjuje količina kiseonika, a taj problem je izražen naročito u periodima kada nema padavina i kada je nizak vodostaj.
Javnost i nadležni konstantno se upozoravaju na iskopavanje šljunka kao i na divlje deponije koje niču na samoj obali. Ova ekološka katastrofa uglavnom ostaje vest koja se pojavi u medijima, a iako ribolovci i građani traže da se krivci kazne, uglavnom se na kraju sve svodi na sumnju na potencijalne zagađivače za koje nema ni sudskog epilog ni kazne.
Foto prilog
Tagovi
Autorka