Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobijanja ulja. U semenu uljane repice ima oko 40 % ulja i oko 20 % belančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvetljenje i mazivo, a potom u industrijske svrhe. Ulje sadrži veliku količinu eruka kiseline (do 50 %) koja nema hranjive vrednosti, a štetna je za zdravlje. Selekcijom se uspelo dobiti sortiment s neznatnim sadržajem kao i kiseline, pa se ulje tako može koristiti u ishrani i nije štetno za zdravlje. Počinje cvetati rano u proleće, a cvetanje traje 20-ak i više dana.
Koren je vretenast, osrednje razvijen i razvija se u plićem delu oraničnog sloja zemljišta. Stabljika je uspravna, zeljasta, dlakava, razgranata, plavkasto-zelene boje i visoka oko 1,5 m. Donji listovi imaju peteljku i lisku, a gornji nemaju peteljku, obrasli su oko stabljike i imaju dlačice. Cvet se nalazi na stabljici i na bočnim granama i žute je boje. Plod je 5 – 10 cm duga mahunaMa. Seme je sitno i okruglo, tamno-plavkaste boje. Masa 1 000 semena iznosi 4 – 6 grama.
Najbolje uspeva u umereno toplim i umereno vlažnim područjima. Minimalna temperatura za klijanje inosi 3 – 5 °C, a optimalna 25 °C. Prilično je otporna na niske temperature, naročito ako je pravovremeno zasejana i do zime se dobro razvila. Može izdržati temperature i do -10 °C, a pod snegom i do -20 °C.
Uljana repica je biljka dugoga dana, treba dosta svetlosti što joj se može osigurati dobrim i pravilnim sklopom i rasporedom biljaka.
Ima velike potrebe za vodom. Najviše vode treba u vreme intezivnog porasta. Ogrštica vrlo rano kreće s vegetacijom i dobro koristi jesenje-zimsku vodu akumuliranu u zemljište, zato joj retko smetaju suše.
Zemljište treba biti plodno, dobre strukture i trebalo bi da ima dobra vodo-vazdušna svojstva. Bolja su zemljišta bogatija kalcijumom, pa je najpovoljnija slabo kisela, neutralna ili slabo bazna reakcija zemljišta.
Uljanu repicu bi trebalo obavezno uzgajati u plodoredu jer je napadaju brojni insekti i bolesti. Seje se vrlo rano, pa se pretkultura mora rano požeti da se osigura potrebno vreme za obradu zemljišta i setvu uljane repice. Takve pretkulture su strne žitarice (ječam, pšenica), rani krompir, grašak za zrno i rane krmne kulture.
Obrada zemljišta zavisi od pretkulture. Zemljišta se plitko oru (oko 10 cm dubine), drljaju i ravnaju valjcima da bi se sačuvala voda u zemljištu, izmrvi zemljište i delimično poravna. Drugo oranje izvodi se početkom avgusta, najmanje 15-ak dana pre setve, da se zemljište može slegnuti. Zatim se zemljište tanjira u cilju usitnjavanja i pred setvu prolazi se sa setvospremačom.
Uljanoj repici potrebno je mnogo kalcijuma, pa se u letnjom oranju ili pri oranju strništa dodaje određena količina kreča. Đubrenje se određuje na bazi plodnosti zemljišta i planiranog prinosa. Na osrednje plodnim zemljištima potrebno je osigurati oko 120 kg/ha azota, 80 – 100 kg/ha fosfora i 130 – 150 kg/ha kalijuma. Polovinu fosfornih i kalijumovih đubriva i do 20 % azotnih đubriva zaorava se predsetvenim oranjem. Druga polovina fosfornih i kalijumovih đubriva i 1/3 azotnih đubriva dodaje se u pripremi zemljišta za setvu, a ostatak u prihrani.
Uljana repica je ozima kultura koja se najranije seje. Optimalan rok setve je pri kraju avgusta i početkom septembra. Seje se sejalicama u redove na dubini 1 – 2 cm i međurednom razmaku od oko 20 – 25 cm.
Linijski kultivari seju se u sklopu oko 100 biljaka/m2, a sintetski oko 80 biljaka/m2. Za postizanje takvog sklopa potrebno je oko 8 kg/ha semena, a to zavisi o klijavosti i čistoći semena, masi 1 000 semena i gustini sklopa.
Uljana repica brzo raste, pokriva zemljište i guši korove, pa je moguće izbeći primenu herbicida. Prihrana se izvodi jednokratno i to u samom početku prolećnog porasta (krajem februara ili početkom marta).
Žetva
Problem pri žetvi je u tome što uljana repica nejednako i dugo sazreva, a zrele mahune lako pucaju i seme se osipa. Žetva treba započeti kada se lišće suši, stabljika menja boju u žućkastu, a mahune poprimaju žutosmeđu boju i pucaju. Da bi se izbegli, odnosno smanjili gubici, pribegava se desikaciji 7 do 10 dana pre žetve. Desikacija se izvodi totalnim herbicidima kako bi se prekinula vegetacija, izjednačilo zrenje, smanjilo pucanje mahuna kao i olakšala i ubrzala žetva.
Nakon žetve seme uvek ima više vode, pa ga treba sušiti na manje od 8 % vode, da bi se moglo čuvati. Prinosi krmne ogrštice kreću se između 2 – 3 t/ha, ali dobrom se agrotehnikom mogu povećati na 3 – 4 t/ha.
Izvor:
Izvor: Prof.dr.sc. M. Gagro; Industrijsko i krmno bilje; Zagreb, 1998.
prof.dr.sc. Mladen Jurišić; AGRO-BASE CD
ukupno: 118, aktivno: 85, neaktivno: 33
Albatros
Alberto KWS
Allesandro KWS
ANDIE
ASGARD
AVISO
BALDUR
Bernardo KWS
BIENVENU
CHAGALL
Columbia
COURAGE
DARMOR
DIGGER
DK EXPOWER
Dojos
EDIMAX CL
Emiliano KWS
ES ALONSO
ES DANUBE
ES DARKO
ES HYDROMEL
ES JASON
ES MERCURE
ES NATALIE
ES NEPTUNE
ES SOLIST
ES Sombrero
EXAGONE
EXCALIBUR
EXOTIC
GÓRCZANSKI
Happle
Heclair
Hesperides
HONK
Hostine
HYBRIROCK
INSPIRATION
JET NEUF
JIMMY
JUNO
KOMANDO
KWS Georgios
LIPRIMA
MILENA
MOHICAN
NAVAJO
NK AVIATOR
NK CARAVEL
NK KARIBIK
NK PETROL
NK SPEED
NK TECHNIC
OASE
ORLANDO
PEDRO
PR44D06
PR44W22
PR44W29
PR45D03
PR45D05
PR46W09
PR46W10
PR46W14
PR46W15
PR46W20
PR46W21
PR46W24
PR46W30
PR46W35
PRIMOR
PT200CL
PT200CL
PT211
PT228CL
PX100CL
PX104
R-51
RALLY
RAMIRO
REMY
Renzo KWS
Riccardo KWS
RICCO
RODEO
ROHAN
SAMMY
SAMURAI
SANSIBAR
SHERPA
SISKA
SITRO
SMART
SW GOSPEL
SY CARLO
SY KOLUMB
TANDEM
TASSILO
TAURUS
TITAN
TOCCATA
TOMMY
TORES
TRAVIATA
TRIANGLE
TRISTAN
TURAN
TUXEDO
VANESSA
VECTRA
VISBY