U Kolubarskom okrugu ponovo je aktuelan problem sa afričkom kugom svinja, a zaraza je proglašena u šest valjevskih i dva mionička sela.
U dvadesetak poljoprivrednih domaćinstava u šest sela valjevskog kraja potvrđeno je prisustvo afričke svinjske kuge. Uprava za veterinu proglasila je zarazu i u dva sela opštine Mionica, zbog čega je Kolubarski okrug trenutno najugroženiji u odnosu na ostale krajeve Srbije.
Stručnjaci preporučuju da se osim popisa i nadzora, svinje drže u zatvorenom prostoru.
"Najbolja mera za suzbijanje je dezinfekcija i to bi trebalo da se radi kaustičnom sodom. Nju može da obezbedi svako domaćinstvo. Potrebno je napraviti dvoprocentni rastvor i na ulazu u svinjac postaviti dezobarijeru", savetuje direktor Veterinarskog centra Valjevo Budimir Višić, dodajući da je obavezno sporovoditi i dezinfekciju točkova poljoprivrednih mašina i automobila.
"Ko je u mogućnosti, dobro bi bilo da napravi dezobarijeru da točkovi mogu da naprave čitav krug."
Nakon sela Lukavac, Dupljaj, Beomužević, Kozličić i Osladić, afrička kuga svinja potvrđena je i u Klanici. U Opštini Mionica to su područja sela Brežđe i Paštrić.
"Poželjno bi bilo da jedna osoba u domaćinstvu bude zadužena za ishranu. Domaćini najbolje poznaju svoje životinje i mogu da prepoznaju bilo kakvo odstupanje u zdravstvenom smislu. To može biti da životinja prestaje da jede ili ima promene na koži", kaže naš sagovornik.
Napominje da svako sumnjivo stanje treba prijaviti nadležnom veterinaru ili veterinarskoj inspekciji.
"Kome god da prijave, svejedno je, jer mi smo u neprestanoj komunikaciji."
Glavni razlog za pojavu bolesti kod svinja je nepoštovanje mera komunalne higijene.
"Puno je problema u seoskom području, gde nisi prijavljivana uginuća. Leševi životinja nisu uništavani na propisan način, odnosno, nisu iskopavane propisane jame. Dešavalo se da su bacani blizu neke šume, potoka", kaže Višić.
Veliki problem, kaže, nastaje kada psi lutalice, ptice, lisice, ali divlje svinje, raznose ostatke uginulih svinja.
"Najveći rezervoari virusa afričke kuge su divlje svinje i sve to stvara jedan začarani krug. Postoji i nemarnost da se prijave životinje koje su bile sumnjive. Dešava se da životinja ugine, ne tretira se kako treba, nije zakopan leš i zato smo sad tu gde jesmo."
Svinjarska proizvodnja u Kolubarskom okrugu nije zastupljena u velikoj meri, već se one gaje na individualnim gazdinstvima.
"Po mojim informacijama, oko 300 svinja je eutanazirano. Većinom su to bila prasad, otprilike oko 200 komada. Naravno da je za svakog pojedinca šteta velika, a nakon procene trebalo bi da vlasnici dobiju odštetu."
Tokom proleća cena svinja u ovom regionu bila je 600 dinara, a sada je od 400 do 450 dinara po kilogramu. Potražnja tokom letnjih meseci nešto je manja i uglavnom se svinje u valjevskim selima gaje za ličnu upotrebu, a samo manji broj se prodaje na tržištu.
Foto prilog
Tagovi
Autorka