Pretraživanje tekstova
Nova rasa goveda koja ima produktivnost od 12 tona mleka po životinji, a ono ima 3,6 odsto mlečne masti i 3,2 odsto belančevina, registrovana je u Belorusiji.
U Belorusiji je registrovana nova rasa goveda koju su nazvali Belgolštin.
"Potencijal njene produktivnosti je na nivou 12 tona mleka po životinji i sadrži 3,6 odsto mlečne masti i 3,2 odsto belančevina“, rekao je Vladimir Gusakov, predsednik Nacionalne akademije nauka na konferenciji na kojoj je predstavljena, prenosi farmer.pl.
U toj je zemlji očekivana mlečnost po kravi ove rase dvostruko veća od prosečne, a ona je u 2019. iznosila 5.043 kilograma. Prošle godine poljoprivredna gazdinstva u toj državi proizvela nešto više od 7,5 miliona tona mleka što je povećanje za 5,6 odsto u odnosu na godinu ranije kada je proizvedeno nešto više od 7,1 miliona tona.
Belgolštin je stvorena na osnovi holštajna, a trebalo bi da osigura veće proizvodne rezultate uz bolje prilagođavanje uslovima lokalnog uzgoja.
Uzgojni rad na njenom genetskom potencijalu je trajao više od 20 godina. Ali, stručnjaci naglašavaju i primenu mera koje će povećati efikasnost beloruskih krava što uključuje kvalitetniju hranu i primenu savremenih tehnologija.
Dakle, rasa je stvorena na bazi holštajnskog i domaćeg crno-belog goveda. Belgolštin govedo može doseći težinu od 600 do 650 kg, a iako je nježnije siluete, njegova veća težina proizlazi iz razvijenijeg gastrointestinalnog trakta. Karakteriše ih i veće vime i manja razlika u dužini prednjih i zadnjih sisa.
Setimo se i naših domaćih rasa. Buša, naša autohtona rasa goveda odlikuje se dobrim zdravljem, otpornošću i vrlo skromnim zahtevima u vezi sa ishranom, držanjem i negom. Upravo ovo su razlozi zbog kojih se mnogi poljoprivredni proizvođači u našoj zemlji odlučuju za njen uzgoj.
Buša je rasa kombinovanih proizvodnih sposobnosti (rad-meso-mleko). U ovom slučaju se ni jedna proizvodna sposobnost ne može posebno izdvojiti. Životinje su sitne (150 kg -300 kg) i malog formata (visina grebena je 90 cm -115 cm i dužina trupa 116 cm -132 cm). Proizvodnja mleka slaba.
Osim buše, poznatije naše rase su i podolsko goveče i vodeni bivo čije se mleko koristi i u pravljenju mocarele.
Tagovi
Belgolštin Nova pasmina Belorusija Mlečnost Količina
Autorka
Julijana Kuzmić
pre 3 godine
Vladimire, hvala na komentaru i skretanju pažnje, više o vodenom bivolu u Srbiji, možete pročitati u ovom tekstu: https://www.agroklub.rs/stocarstvo/borislav-vuletin-vodeni-bivo-daje-kvalitetno-meso-i-masno-mleko/51357/ . Pozdrav!
Vladeut Bošnjak
pre 3 godine
Краве немају сорту јер нису воће и поврће, већ расу. Срамота је да то не зна неко ко обрађује тему сточарства. Ову будалаштину са Бушама не треба ни коментарисати. Моцарелу од "воденог бивола" такође....