Obrađuje 20 ha zemlje, a u tome mu posle smrti supruge, najviše pomaže najmlađi sin. Međutim, pošto ne može da se živi samo od poljoprivrede, Slovenac Janko Rakun radi i u službi, kako kaže.
Janko Rakun već dugo godina neguje stočarsku proizvodnju na svom imanju u slovenačkom selu Letuš. Kada je sa 24 godine preuzeo imanje od oca, bavili su se mlečnim govedarstvom, a sada su prešli na tov. Brine se o 52 grla različitih rasa, od holštajna, limuzina do angusa. Kaže, život ovde nije ni dobar, ni ružan.
"Problem su otkupne cene mesa i mleka i svih poljoprivrednih proizvoda", kaže Rakun. Baš zbog niskih otkupnih cena, rešio je da svoju četvoronožnu sirovinu preradi u gotov proizvod.
"Cena mesa je četiri evra, gotovog, ne žive vage."
Obrađuje 20 ha zemlje, a u tome mu posle smrti supruge, najviše pomaže najmlađi sin. Međutim, pošto ne može da se živi samo od poljoprivrede, Rakun radi i u službi, kako kaže.
"Subvencije postoje, ali nije to nešto mnogo, može da bude mnogo više. Po hektaru imamo 170 evra, a po grlu 80 za predaju u klanicu".
Kako sprema hranu za stoku, kaže, da zbog suše je ove godine najmanje 70 odsto manje roda kukuruza. Stočna hrana, kao i ostali repromaterijal je značajno poskupeo.
"Gorivo je 'otišlo' sad sa evo na 1,60, pa i 1,80. Kukuruz u zrnu je prošle godine bio 19 centi, a sada 50 centi", kaže ovaj slovenački stočar.
U njegovom selu do svakog kućnog praga vodi asfalt, nedeljom ne radi ništa osim lokalne kafane, ne saobraća ni autobus, ni voz. Komunalni sistem funkcioniše besprekorno od vodosnabdevanja, do zbrinjavanja smeća, a ispred svakog dvorišta postoje četiri kante za staklo, plastiku, organski otpad i ostalo.
Detaljnije možete pogledati u sledećem video prilogu:
Foto prilog
Tagovi
Autor