Pretraživanje tekstova
Žalosna je istina da se od 140 preostalih grla te divne autohtone rase tek 50 njih nalazi u Bosni i Hercegovini!
Čistokrvnih Bosanskih brdskih konja danas je samo 140 grla, što je ispod kritične mase.
Od tog samo 50 grla je na području Bosne i Hercegovine, istakao je na simpoziju u Sarajevu "Bosanski brdski konj - pasmina na rubu izumiranja", vlasnik ergele Žiga i član Međunarodnog udruženja uzgajivača bosanskog brdskog konja i predsednik Upravnog odbora tog udruženja Enver Žiga.
Godine 1960. bilo je čak 500.000 grla bosanskih brdskih konja. Danas ih je oko 140.
Tih 140 grla uzgaja se na ergelama Borike, Žiga, Planido u Sloveniji, Gorskom kotaru u Hrvatskoj, zatim kod privatnih uzgajivača u BiH, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Nemačkoj i Švajcarskoj.
Broj jedinki bosanskog brdskog konja, objasnio je Žiga, počeo se smanjivati od 1960. godine, a u posleratnom periodu pada iz godine u godinu, prenosi bhrt.ba.
Godine 1960. bilo je čak 500.000 grla, pre rata oko 20.000 grla, po završetku rata nekih 3.000 grla, dok ih je danas oko 140.
"Međunarodno udruženje uzgajivača bosanskog brdskog konja pokušava da i ovim simpozijumom animira širu javnost i da apelima dopre do onih koji bi trebali pomoći da se ova autohtona rasa očuva, a to su resorna ministarstva poljoprivrede u Federaciji BiH i Republici Srpskoj", naglasio je Žiga.
Bosanski brdski konj je autohtona rasa, vrlo kvalitetna čiji je genetski materijal pravo blago. Iz tih razloga pokrenuta je i inicijativa da se formira društvo za spas bosanskog brdskog konja. Simpozijum su organizovali Međunarodno udruženje uzgajivača bosanskog brdskog konja i Federalni zavod za poljoprivredu Sarajevo.
Foto: Facebook/Bosanski brdski konj
Tagovi
Bosanski brdski konj Autohtona rasa Izumiranje Spas
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na... Više [+]
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na domaćem i međunarodnom tržištu. Međutim, regulative EU donose strože standarde u oblasti zaštite životinja i ekološke održivosti. ”Primedbe Evropske komisije nakon njihovih revizija sistema u Republici Srbiji su popis živine, kontrola zdravlja živine i službena kontrola. Potrebno je izvršiti popis gazdinstava sa živinom, uvesti broj jedinki u jatima, zatim kategorizacija gazdinstva”, objašnjava direktorka PU Zajednica živinara Sanja Čelebićanin. #zivinarstvo