Pretraživanje tekstova
Koristi genetiku domaćeg simentalca, ali vlasnik Jablana Radenko Jeremić napominje da sve manje ima "da izabereš".
Radenko Jeremić je višegodišnji učesnik Novosadskog sajma poljoprivrede, a sa svog imanja na Salašu Crnobarskom u opštini Bogatić već devet godina dovodi pobednička grla, u kategoriji najtežeg bika. Dobro su poznati Mališa i prošlogodišnji Veliša od 1.700 kilograma, dok je ove titulu poneo Jablan od "tek" 1.120 kilograma.
Na komentar da je ovogodišnji pobednik malo "kalirao" u odnosu na prošlog, Jeremić "uskače" sa činjenicom da je ovaj tek dve godine star.
"Težina najviše zavisi od genetike, ali potrebno je i dosta vremena. Ako želiš bika od dve tone, mora da bude starosti šest godina. Sad najviše napreduje i Jablan će ove godine 'ići' kilu, do 1,4 kg najviše, sledeće će nabaciti kilu dnevno, i sve posle smanjuje i u šestoj godini staje", objasnio nam je mačvanski stočar koji ima u tovu 400 grla.
Koristi genetiku domaćeg simentalca, ali napominje da sve manje ima "da izabereš".
"Ja kupujem telad i držim ih godinu dana. Oni su 600 kilograma i tada se vidi koji odskače. Ali desi se i da pogrešiš, jer kod teleta se mnogo šta menja za tih godinu dana."
Jablanu društvo pravi Beliša, lakši 100 kg, da se vidi koji će bolje da "ponese". Ipak, ovom proizvodnjom ne preporučuje nikom da se bavi.
"Ja sticajem okolnosti to mogu da priuštim sebi, jer imam dva sina koja će ovo da nastave. Ali, nemaš ništa od ovoga - samo te košta, kao i svaki sport", kaže na kraju Jeremić.
Tagovi
Najteži bik Jablan Radenko Jeremić Sajam poljoprivrede Pobednička grla
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Partner
Novi Sad,
Srbija
e-mail: info@sajam.net
web: http://www.sajam.net
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!