Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Korisne preporuke
  • 31.05.2015. 09:30

Kako sprečiti toplotni stres goveda?

Kako u letnjim mesecima smanjiti rizike od toplotnog udara goveda? Kakve uslove farmeri za tu svrhu moraju da obezbede? Kako na vreme prepoznati simptome toplotnog udara?

Foto: depositphotos.com
  • 728
  • 131
  • 0

Nekoliko natprosečno toplih dana krajem maja svakako su prvi alarm za sve farmere koji se bave proizvodnjom mleka i koji na svojim gazdinstvima imaju visokoproduktivna mlečna grla. Situacija još nije zabrinjavajuća, ali uskoro nastupa period u kojem će temperature vazduha dostizati vrednosti iznad 30ºC. To je za svako govedo veoma veliki toplotni stres.

Prvi mogući vidljivi simptomi su slabija konzumacija hrane, veće potrebe za pijaćom vodom, te opadanje proizvodnje mleka i slabiji prirast. Ukoliko nemaju dobre uslove u štalama, krave pri visokim temperaturama troše više energije, daju i do 30 % manje mleka, te imaju lošiju reprodukciju. Navedene posledice kod farmera mogu da budu i znatno veće, jer osim mogućih visokih temperatura, situaciju dodatno otežava i veliki broj neodgovarajućih objekata u kojima se gaje goveda. Upravo u takvim objektima svi nedostaci postaju prepoznatljivi u letnjim mesecima.

Simptomi toplotnog stresa goveda

Uz visoke temperature preko 30ºC, povišena relativna vlažnost vazduha i nedovoljno provetravanje, sasvim sigurno dovode do pojave tzv. toplotnog udara kod goveda. Najizraženija pojava simptoma toplotnog stresa je u popodnevnim satima sa primetnim otežanim disanjem i znojenjem, a javljaju se i drugi simptomi:

  • Povišena telesna temperatura
  • Veće potrebe za pijaćom vodom
  • Smanjena konzumacija hrane
  • Krave često leže uz rubove zidova

Uz neodgovarajuću pripremu objekta sa prirodnim ili veštačkim sistemom ventilacije posledice mogu da budu pogubne za ekonomsku opravdanost. Upravo to je ono čemu i stočari posvećuju najviše pažnje. Međutim, u letnjim danima posebnu pažnju treba posvetiti uslovima i kravama obezbediti temperaturnu udobnost. Kod goveda, termoneutralne tačke kreću se od 5 do 25ºC. Sve preko toga, uz visoku vlažnost, dovodi do ranije navedenih simptoma toplotnog stresa, a u krajnjem proizvodnom segmentu do:

  • Smanjene proizvodnje mleka (30 - 50%)
  • Manje plodnosti (do 50%)
  • Smanjene imunološke sposobnosti (povećane pojave mastitisa)

Šta učiniti kada se primete simptomi?

Goveda sa uočenim simptomima toplotnog stresa neophodno je brzo izdvojiti pod nadstrešnicu, gde ima dovoljno senke/hlada i omogućiti im neprekidan pristup svežoj pijaćoj vodi. Potrebno je iskoristiti sve prednosti prirodnog ili veštačkog rashlađivanja. U takvim situacijama farmeri, u nedostatku rashladnih sistema i opreme, koriste razne improvizovane načine rashlađivanja. Svakako naročitu pažnju treba obratiti i izbegavati prostore sa promajom, ne kvasiti zidove i podove štala i ne polivati goveda hladnom vodom, već postepeno ih hladiti prskanjem. Pre svega potrebno je vlažnom krpom prekriti glavu i potiljak goveda, jer su mozak i produžena kičmena moždina najkritičniji, a i termoregulacioni sistem na potiljku doprineće brzom povlačenju simptoma toplotnog stresa. Naravno, ukoliko se simptomi i posle toga nastave, obavezno je obratiti se najbližoj veterinarskoj stanici. Sve temperature iznad 24ºC uz određeni procenat vlažnosti vazduha su signali za oprez i korak ka obezbeđivanju optimalnih zoohigijenskih i mikroklimatskih uslova u štalama/farmama.

Kako sprečiti nastajanje toplotnog udara goveda?

Upravljanjem toplotnim stresom i smanjenjem rizika farmer doprinosi dobrobiti životinja, a time nastoji i da očuva dobre proizvodne i ekonomske rezultate.

Izreka da je bolje sprečiti nego lečiti, svakako ima smisla i u proizvodnji mleka u toplim letnjim mesecima. Da bi ta proizvodnja što manje trpela, a farmer imao razlog da bude zadovoljan ekonomskom opravdanošću, neophodno je preduzeti određene radnje kako bi se rizik od pojave toplotnog udara muznih krava sveo na najmanju meru.

Velika važnost zoohigijenskih uslova

Obezbediti najbolje zoohigijenske uslove u štalama držeći goveda u provetrenom prostoru sa otvorenim prozorima ili upotrebom ventilatora. Svakako ne bi trebalo da se štedi na sistemu za rashađivanje, odnosno na upotrebi ventilatora. Govedima treba obezbediti dovoljnu količinu sveže pijaće vode. Po potrebi koristiti nadstrešnice za držanje goveda i tako smanjiti nagomilavanje goveda u štalama. Ukoliko goveda izlaze na pašu u otvorenim sistemima uzgoja, ispašu organizovati u ranim jutarnjim satima, kada su temperature znatno niže. Kod ishrane u štalama, obezbediti uravnoteženi obrok s belančevinama, energetskim komponentama i lipidnim sastojcima u odgovarajućoj srazmeri i u zavisnosti od laktacione faze krave. Stočari ne bi trebalo da budu iznenađeni zbog količinski manje konzumacije hrane, jer goveda u letnjim mesecima jedu manje, kako bi smanjila telesnu temperaturu.

Foto: depositphotos.com; Marienko64


Tagovi

Proizvodnja mleka Ispaša Goveda Toplotni udar Farmeri Veterinarska stanica Telesna temperatura Temperaturni komfor Rashlađivanje Ventilacija Smanjenje rizika Neadekvatni objekti Izbalansirani obrok Hrana goveda


Autor

Adi Pašalić

Više [+]

Magistar Poljoprivredno-prehrambenog univerziteta u Sarajevu sa specijalizacijom na odseku Tehnologija uzgoja životinja.