Pretraživanje tekstova
Vesna i Vladan Novković su pre sedam godina odlučili da napuste Novi Sad i da se presele u Ravno Selo kod Vrbasa. Uz puno ljubavi i odličnu organizaciju ulažu u kvalitet svog stada.
Vesna i Vladan Novković su pre sedam godina odlučili da napuste Novi Sad i da se presele u Ravno Selo kod Vrbasa. Tu žive sa troje mališana - Vukom, Vidom i Višnjom. Ovčrska proizvodnja za njih predstavlja idealnu dopunu kućnom budžetu, u koju ulažu mnogo ljubavi.
"Želeli smo proizvodnju mesa, pa smo na početku tražili adekvatnu vrstu. Koristili smo internet, forume, raznu literaturu i onda smo odabrali il de frans. Ima najbolji odnos mesa u odnosu na težinu", kaže Vladan.
Trenutno imaju 31 grlo ovaca, a ništa se ne prodaje, jer je, kako kažu, još uvek vreme za ulaganje i selekciju. Cilj je da se stado proširi do 50 grla i da se tek onda počne sa plasmanom.
"Mi sada pravimo inicijalno stado i težimo da napravimo što bolji kvalitet. Verujem da tada plasman neće biti problem", smatra Novković.
Ovce ne izlaze na pašu, već čitavu godinu provode u objektima. To povećava cenu proizvodnje. Ipak, Vladan se ne brine mnogo, jer imaju svoju zemlju, koja je dovoljna da obezbedi hranu:
"Postoji kabasta i zrnasta hrana. Ujutro i uveče dajemo obroke zrnaste hrane, ječam, kukuruz, stočno brašno. Dajemo i suvin repin rezanac, koji potopimo i od kabaste hrane uglavnom detelina".
Pogledajte ovu priču:
Foto: Print Screen / YouTube
Tagovi
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Partner
Laze Nančića 2,
21000 Novi Sad,
Srbija
tel: +381 21 300 82 66,
e-mail: vertigons@gmail.com
web: http://www.poljoprivrednaemisija.com/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.