Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Bokvica
  • 12.02.2024. 07:30

Muška bokvica dobra kao hrana za stoku?

U SAD, Australiji i posebno u Novom Zelandu, muška bokvica se koristi kao hrana za stoku. Koji je njen najvažniji sastojak i kakve su joj nutritivne vrednosti?

Foto: Depositphotos/orestligetka.ukr.net
  • 98
  • 10
  • 0

U sektoru stočarstva se intenzivno raspravlja o različitim strategijama prilagođavanja klimatskim promenama. U fokusu je povećana proizvodnja biljnih vrsta i sorti otpornih na sušu, kao i veća raznolikost u uzgoju hrane. Svoje mesto tu je našla i muška bokvica, piše prof. dr. Manfred Hofman na lkvsachsen

Muška bokvica (Plantago lanceolata) pripada porodici bokvica (Plantaginaceae) zajedno sa ženskom (Plantago major).

Otporna i lekovita 

Višegodišnja je biljka, dobro podnosi zimu, a često je smatraju i korovom. Može da naraste do 50 cm visine. Listovi šiljastog oblika su raspoređeni u rozeti. Ima dugo korenje koje mu omogućuje pristup vodi čak i u dubljim slojevima zemljišta.

Vrlo je tolerantna na visoke temperature i raste na svim vrstama zemljišta. 

Poznata je pod raznim imenima kao što su veliki trputac, velika bokvica, pitoma bokvica, marina bokva, pasvica, paskvica, trput, čelnik. 

Lekovita uskolisna bokvica: Biljka buntovnica prilagodljiva klimatskim promenama

Za ljudsku upotrebu se koristi od maja do oktobra. Njena lekovita svojstva poznata su još od antike. U narodnoj medicini se upotrebljava kod katara gornjih disajnih puteva, velikog kašlja, pa čak i kod tuberkuloze pluća. Olakšava iskašljavanje, plućne astme, probavne smetnje. Koristi se kao čaj, u čajnim mešavinama, tinkturama, sirupima i lekovitim kremama. 

Nutritivna vrednost 

Kada je reč o udelu ove biljke u mešavinama za ispašu, o njegovom značaju za goveda i ovce se raspravlja već više od 30 godina. 

Glavna lekovita svojstva uključuju:

  • antibakterijsko i antiinflamatorno delovanje, čak ga nazivaju "biljnim penicilinom";
  • smirujuće delovanje protiv nadražujućeg kašlja;
  • antiinflamatorni efekat u usnoj duplji i disajnim putevima; 
  • povećava zgrušavanje krvi;
  • podstiče epitelizaciju u procesu zaceljivanja rana;
  • zaštita jetre, npr. od mikotoksina;
  • ima uticaj na metabolizam azota i proteina -> inhibira nitrifikaciju.

Njene nutritivne vrednosti su značajne, a pri tome je i prilagodljiva kako u pogledu zahteva zemljišta tako i vodnih uslova. Sadrži velike količine kalcijuma, natrijuma i kalijuma.

Navodi se da muška bokvica može da dosegne do 6,8 mega džula po kg suhe materije, a sa pojavom cvetanja značajno se smanjuje nutritivna vrednost.

Njen najvažniji sastojak je glikozid aukubin koji ima antimikrobno delovanje. 

Ispaša i silaža 

U Sjedinjenim Američkim Državama, Australiji i posebno u Novom Zelandu, muška bokvica se koristi kao hrana za stoku. Čini 10 - 15 odsto travnjaka, ali se takođe silira i koristi u kombinaciji sa travnom silažom.

Reprodukcijskim radom sa ciljem dobijanja biljke za stočnu hranu za goveda ona se trenutno uzgaja u Novom Zelandu. Cilj je dobiti sorte s visokim udelom listova.

Mlečne krave hranjene sa 30 odsto bokvice u suvoj materiji hrane imale su značajno niže izlučivanje azota u mokraći, dok su unos hrane, količina mleka i sastojci u njemu ostali nepromenjeni. Ispaša na travnjaku s mešavinom bokvice kod mlečnih krava rezultirala je smanjenjem udela azota u mokraći za 19 odsto.

U Novom Zelandu su sprovedeni i eksperimenti u kojima je 100 posto paše travnjaka zamenjeno bokvicom, pri čemu nije bilo komplikacija.


Tagovi

Stočna hrana Otporna sorta Bokvica za stoku Uzgoj muške bokvice Klimatske promene


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.