Bolest je potvrđena na objektu s mlečnim govedima u regionu Đer-Mošon-Šopron, nedaleko od granice sa Slovačkom
Slinavka i šap izbila je u Mađarskoj, u regionu Đer-Mošon-Šopron, nedaleko od granice sa Slovačkom, obavestilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske. To je treća zemlja, nakon Turske i Nemačke, u kojoj se pojavila ova opaka zarazna bolest koja je u Evropskoj uniji bila iskorenjena dugi niz godina.
Bolest je potvrđena na objektu s mlečnim govedima koja su pokazivala karakteristične kliničke simptome. Nadležno telo Mađarske odmah je preduzelo preliminarne mere kontrole i sprovodi detaljno epidemiološko istraživanje kako bi se utvrdio izvor i put unosa bolesti.
Slinavka i šap je posebno opasna zarazna bolest kategorisana u grupu A bolesti, čije suzbijanje zahteva stroge i sveobuhvatne mere prema evropskim propisima (Uredba (EU) 2020/687).
"Mere uključuju usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje svih osetljivih životinja na zaraženom objektu, uspostavljanje zaštitne i nadzorne zone, zabranu premeštanja živih životinja i proizvoda životinjskog porekla i druge biosigurnosne mere“, ističu iz Ministarstva.
Slinavka i šap ponovo u Evropi, kako prepoznati ovu zaraznu bolest papkara?
Poslednji slučaj slinavke i šapa u Srbiji zabeležen je 1996. godine na teritoriji Kosova. Ipak, u 2024. i 2025. godini je prijavljena u Turskoj s ukupno 149 izbijanja, a 10. januara ove godine potvrđena je i u Nemačkoj, na objektu s vodenim bivolima u opštni Hopegarten, Savezna država Brandenburg. Zahvaljujući brzom postupanju i sprovođenju propisanih mera, u Nemačkoj nije potvrđen nijedan novi slučaj.
Od 22. januara, u Srbiji je zabranjen uvoz mesa poreklom od domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara iz zemalja u kojima postoji sumnja ili potvrda zarazne bolesti slinavka i šap.
Kako je precizirano, zabranjuje se uvoz i provoz pošiljaka živih domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, kao i mesa, proizvoda od mesa, mleka i proizvoda od mleka i ostalih proizvoda životinjskog porekla za ishranu ljudi, poreklom od ovih životinja. Postoje izuzeci, a oni se odnose na termički tretirane proizvode od mesa u hermetički zatvorenoj posudi, kao i na mleko tretirano ultra visokom temperaturom UHT.
Uprava za veterinu aktivno prati situaciju u drugim zemljama i preduzima preventivne mere kako bi se sprečilo unošenje i širenje bolesti na teritoriji Srbije.
U slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli da upućuju na slinavku i šap, subjekti su dužni da bez odlaganja obaveste veterinara kako bi se omogućilo rano otkrivanje i pravovremeno delovanje.
Tagovi
Autor