Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Dobrobit životinja
  • 28.05.2024. 18:00

Nemačka menja Zakon o zaštiti životinja, na nogama i poljoprivrednici i udruženja

Između ostalog, u njemu stoji da će kupiranje repova jagnjadi ubuduće biti zabranjeno dok bi kod prasadi trebalo biti moguće samo u retkim slučajevima. Zabranjuje vezivanje životinja, ali određeni oblici vezivanja goveda ostaju dopušteni.

Nemačka menja Zakon o zaštiti životinja, na nogama i poljoprivrednici i udruženja
Foto: Depositphotos/exinocactus
  • 149
  • 56
  • 0

Nemačka dobija novi Zakon o zaštiti životinja. Mada mu je cilj poboljšanje njihove dobrobiti, kako je rekao tamošnji savezni ministar poljoprivrede Cem Özdemir - već je nacrt izmena Zakona izazvao lavinu kritika, ne samo poljoprivrednika već i udruženja za zaštitu životinja. 

Između ostalog, piše portal landundforst, u njemu stoji da će kupiranje repova jagnjadi ubuduće biti zabranjeno dok bi kod prasadi trebalo biti moguće samo u retkim slučajevima. U budućnosti će biti potrebna anestezija za spaljivanje rogova kod teladi. Nalaže se i korićtenje anestetika i lekova protiv bolova kako bi se značajno smanjio stres kod životinja, a što se već radi na mnogim mestima.

Veće novčane i kazne zatvora 

Propisuje da je uopšteno zabranjeno držanje životinja na užetu, ali određeni oblici vezivanja goveda ostaju dopušteni u retkim slučajevima ako farme ispunjavaju posebne uslove. Takozvani “kombinovani uzgoj” trebao bi da bude dopušten firmama s najviše 50 goveda starijih od šest meseci.

Takođe, u budućnosti bi u klanicama trebao da postoji video nadzor. 

Izmena predviđa i znatno veće kazne za kršenje Zakona o dobrobiti životinja. Na primer, za usmrćivanje bez "opravdanog razloga", sa tim da se raspon kazni povećava u određenim slučajevima (npr. kada se radi zbog zarade, kada se stalno ponavlja, postoji veliki broj pogođenih životinja), propisuje se kazna zatvora od tri do pet godina. Pokušaj zlostavljanja ili ubijanja životinje ubuduće će takođe biti kažnjiv, a kazna će dostići 50.000 evra.

Hubertus Beringmeier, predsednik Udruženja nemačkih poljoprivrednika (DBV) rekao je da predlozi savezne vlade "nisu baš praktični i potrebno ih je preispitati". Ocenio je da u području svinjogojstva ovaj zakon ne služi zaštiti već promoviše patnju životinja. Smatra da će poljoprivrednici biti opterećeni dodatnim birokratskim teretom bez ikakvih dodatnih pogodnosti za zaštitu životinja.

Uništavate domaću proizvodnju 

Skroz je nepodnošljivo kako se ljudi u Berlinu ponašaju nerealno i dvolično", rekao je i generalni direktor Interesne grupe uzgajivača svinja Nemačke (ISN), dr Torsten Stak. Prema njemu je nacrt "birokratsko čudovište bez učinka na dobrobit životinja".

Istakao je da planirani novi propisi o izbegavanju kupiranja prete masovnom zamenom nemačke prasadi uvoznom.

“Ovako uništavate domaću proizvodnju”, upozorio je. 

Kako sprečiti griženje repa kod svinja?

Oštre kritike stižu i iz udruženja za zaštitu životinja koje ih vide kao lenji kompromis i prozivaju ministra da je, između ostalog, ponovo sprečio prestanak vezivanja stoke. 

“Zakon o zaštiti životinja mora štititi životinje, a ne pokvareni koalicijski mir”, poručio je Thomas Šroder, predsednik nemačkog Udruženja za dobrobit životinja.

Zastupnici Bundestaga o Zakonu će raspravljati u junu. 


Tagovi

Zakon o zaštiti životinja Dobrobit životinja Kupiranje repova Video nadzor Kazne Vezivanje životinja


Autorka

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

🚜Kažu da se pravi prijatelji poznaju u teškim vremenima, a Lovol 354 je tu za vas kroz svaku brazdu, svaki red i svaku sezonu. 💙 Pogon na sva četiri točka znači da nema odustajanja, a njegova snaga je taman onoliko koliko treba da posao b... Više [+]