Pretraživanje tekstova
Posle zime travi su neophodna hraniva, posebno je izražen nedostatak azota koji podstiče rast nove. Prva prihrana se obavlja kada jorgovan počinje cvetati.
Pašnjaci su intenzivni usevi koji troše hraniva. Trava se kosi nekoliko puta u toku godine i tako biljke gube nakupljena hraniva koja je potrebno nadoknaditi. Đubrenje je obavezna mera koju treba da sprovedemo u vegetacionom periodu kako bi travni usev bio zdrav, dobro pokrivao površinu i imao dobar rast i razvoj. Bez redovne prihrane azotom, fosforom, kalijumom, magnezijumom, gvožđem i drugim mineralima veoma brzo bi došlo do uvenuća.
Briga o pašnjacima je neophodna tokom cele godine, a najvažnije je pravovremena primena hraniva i njihova količina. Kod visoko intenzivnih travnjaka koji se kose više puta potrebno je posle svake kosidbe obaviti prihranjivanje.
Prvo prihranjivanje se obavlja u rano proleće kada trava počne da raste. Temperatura zemlje je tada do 12ºC, a jorgovan počinje da cveta. Posle zime travi su neophodna hraniva, posebno je izražen nedostatak azota koji podstiče rast nove.
Dodavanje đubriva je najbolje obaviti posle kiše, kada se trava osuši od kapi i nema lokvica na parceli. Zemlja će još uvek biti dovoljno vlažna da upije dodata hraniva. Nikada ne sprovoditi ovu meru dok je trava još uvek mokra, jer možemo tako da je "spalimo".
Primenjuju se granulisana ili tečna đubriva. Granulisana se lakše nanose i rado ih koriste amateri i vikendaši. Tečna većinom koriste profesionalci. Njihova prednost je što se odmah upijaju u zemlju.
Radovi na pašnjacima: Šta je potrebno obaviti pre prolećne ispaše?
Najbolje je koristiti kombinovana, koja pored azota sadrže fosfor, kalijum i druge makro i mikro elemente. Uloga fosfora je da podstakne rast korena kako bi biljka imala jak sistem koji usvaja vodu i hraniva iz zemljišta. Kalijum poboljšava otpornost i rast. Količina koja se dodaje zavisi od vrste đubriva, stanja u kome se nalazi pašnjak, njegove starosti, kvaliteta zemljišta, intenziteta košenja.
Prihrana pašnjaka tokom leta može se obaviti u nekoliko navrata. Termini i količina đubriva zavise od stanja na parceli. Ako se već na početku leta susrećemo sa bledim biljkama potrebno je obaviti prihranu azotnim, koja će podstaći njihov rast i intenzivirati obojenost.
Kada su leta kišna potrebno je dodati ona bogata kalijumom, jer se ispira.
Jesenje đubrenje će obezbediti dobru pripremu trave za zimu. Biće veći sadržaj suve materije, a biljke otpornije na izmrzavanje. Potrebno je smanjiti količinu azota, a koristiti đubriva bogatija fosforom i kalijumom. Prihranu treba obaviti najkasnije deset dana pre pojave prvog mraza. Pre zime obavlja se i dodavanje stajnjaka u količini do 4kg/m².
Tagovi
Pašnjaci Trava Đubrenje pašnjaka Travnate površine Prihrana travnjaka Azot Kako Đubrivo
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na ovoj fotografiji koju Vam šaljem na konkurs se vidi da i mladji naraštaj u porodici nastavlja sa uzgojom krava na porodičnoj farmi ! #RuralFoto#selo
Milovan Vucicevic
pre 5 dana
Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 5 dana
Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 6 dana
Poštovana Leticija, Hvala Vam na lajku ! Poštovana Leticija, Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 6 dana
Poštovana Gordana ,Hvala Vam na lajku! Poštovana Gordana ,Hvala Vam na lajku!