U Holandiji u samo dva dana ubijeno skoro 120 hiljada živine. Počinje jesenja migracija i povećava se broj divljih ptica koje zimuju u Evropi.
Holandska Uprava za bezbednost hrane i potrošačkih proizvoda (NVWA) donela je u utorak odluku da na farmi u gradu Kil-Vindevir na severu zemlje bude uništeno više od 102.000 pilića zbog pojave infekcije ptičjeg gripa. U svom saopštenju pišu da se u zoni od tri kilometra oko zaražene farme nalazi još jedna takva, koja će biti pregledana, a u zoni od 10 kilometara, još šest takvih farmi. Na tom području živinari imaju obavezu zatvaranja, pregleda i zabrane prevoza.
Samo dan kasnije, ova je bolest otkrivena i na organskoj farmi koka nosilja u Groningenu gde je uništeno gotovo 15 hiljada ptica. I u blizini ovoga objekta je više od 20 poljoprivrednih gazdinstava gde se uzgaja živina.
Od srede, 5. oktobra ministar poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane Piet Adema uveo je nacionalnu obavezu držanja živine u kavezima i zaštite za lokacije s visokorizičnim pticama.
U poslednjih mesec dana u ovoj zemlji je prijavljeno 15 slučajeva visoko smrtonosnog oblika ptičje gripe.
Francuska je takođe u toku 2022. godine doživela najgori talas infekcije, a nakon zatišja broj prijavljenih slučajeva raste, navodi Reuters.
Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) i Referentna laboratorija EU dali su izveštaj iz kojeg je vidljivo da je virus preživio ovo leto u populaciji divljih ptica u mnogim evropskim zemljama i da je izazivao epidemiju živine u kontinuitetu.
?Out now: new report on #AvianInfluenza
— EFSA (@EFSA_EU) October 3, 2022
An unprecedented number of HPAI virus detections were reported in wild and domestic birds during the summer period
? Read the latest overview by EFSA, @ECDC_EU & the EU reference laboratory
?https://t.co/0sbXLEfW87#AnimalHealth pic.twitter.com/Blog8u3oVi
Infekcija se javila u kolonijama za razmnožavanje morskih ptica na obali severnog Atlantika i izazvala masovna uginuća, posebno u Holandiji, Nemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji. Zaražene divlje ptice predstavljaju stalni izvor zaraze za domaću živinu.
"Sada počinje jesenja migracija i povećava se broj divljih ptica koje zimuju u Evropi, a one su izložene većem riziku od infekcije visokopatogenom influencom ptica nego prethodnih godina zbog uočene perzistencije virusa u Evropi", izjavio je šef proizvodne jedinice za procenu rizika u Evropskoj agenciji za bezbednost hrane (EFSA), Gilem de Sez.
U sezoni 2021./22. virus je izazvao do sada najveću epidemiju na području Evrope, s ukupno 2.467 epidemija kod živine, a ubijeno je 47,7 miliona ptica. Prijavljeno je 187 slučajeva kod ptica u zatočeništvu i 3.573 kod divljih. Bolest se pojavila u 37 evropskih država.
U ECDC zaključuju da je rizik od infekcije za opštu ljudsku populaciju u EU nizak, a nizak do srednji za profesionalno izložene osobe.
Izražena je visoka nesigurnost zbog velike raznolikosti cirkulirajućih virusa ptičje gripe u populacijama ptica. Smatra se da je rizik od prenošenja na ljude koji su izloženi kontaminiranim proizvodima od živine zanemarljiv.
Tagovi
Autorka