Pretraživanje tekstova
Među proizvođačima odomaćila se parola "isplata na račun, pa kamion sa farme".
Kako saopštava Udruženje "Agroprofit" nakon zastoja u otkupu, naša junad prodata je kupcima po ceni od 3,2 evra po kilogramu.
"Klaničari i nakupci su se pre desetak dana dogovorili da u periodu do početka turističke sezone smanje cenu za otkup kvalitetne utovljene junadi u Srbiji. Neki su namerili da lageruju meso, a drugi da ostvare veću zaradu u izvozu u Crnu Goru i Albaniju. Stočari nisu prihvatili cene od 3,00 evra/kg žive mere, već da najniža ponuda bude 3,2-3,4 evra/kg", navode iz Agroprofita.
Prodaja je bila u zastoju nedelju dana, a juče su kupci u Kuli platili kvalitetnu junad 3,2 evra/kg na račun gazdinstva i odvezli robu, uz obećanje da će vratiti potrebnu dokumentaciju za ostvarivanje podsticaja.
"Istina, sve je manje robe u ponudi, ali se i pored isporuke obim ponude junadi Proizvodne grupe odgajivača, u okviru Udruženja Agroprofit značajnije ne smanjuje. Za prodaju prijavila gazdinstva koja nude 400 junadi simentalske rase, 180 šarolea i više od 150 crno belih (ukrštenih). Među proizvođačima odomaćila se parola 'isplata na račun, pa kamion sa farme'", ističu i dodaju da pojedinci koji nisu tako učinili, ne mogu lako da ostvare naplatu.
Među stočarima porastao je interes za nabavku teladi, ali su cene znatno više u odnosu na isti period od prošle godine i kreću se od 600-650 evra po komadu, iako težina ne prelazi 150 kg. Iz Udruženja ponovo upozoravaju farmere da ne preuzimaju telad koja nisu prošla karantin kod uvoznika.
Tagovi
Otkup junadi Prodaja junadi Izvoz Agroprofit Nabavka teladi
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na... Više [+]
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na domaćem i međunarodnom tržištu. Međutim, regulative EU donose strože standarde u oblasti zaštite životinja i ekološke održivosti. ”Primedbe Evropske komisije nakon njihovih revizija sistema u Republici Srbiji su popis živine, kontrola zdravlja živine i službena kontrola. Potrebno je izvršiti popis gazdinstava sa živinom, uvesti broj jedinki u jatima, zatim kategorizacija gazdinstva”, objašnjava direktorka PU Zajednica živinara Sanja Čelebićanin. #zivinarstvo