Pretraživanje tekstova
Na pijaci žive stoke u Smederevu došlo je do pada cene jagnjadi.
Rast otkupnih cena teladi simentalske rase telesne mase do 160 kilograma i tovnih bikova iste rase, telesne mase preko 500 kilograma zabeležen je u sedmiici za nama u klanicama na području podunavskog regiona. Kod teladi je dominirao iznos od 470 din/kg, a kod tovnih bikova iznos od 360 din/kg, napominje se u izveštaju STIPS-a.
Na stočnoj pijaci u Kraljevu su se protekle sedmice dominantne cene krava za klanje i tovnih bikova pomenute rase telesne mase preko 500 kilograma skoro izjednačile, pošto je kod tovnih bikova dominirao iznos od 290 din/kg, dok su za otkupljene krave za klanje odgajivači dobijali 260 din/kg.
Na stočnoj pijaci u Nišu zabeležen je rast cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma. Grla su se najčešće mogla pazariti po ceni od 420 din/kg. Obim prodatih grla bio je prosečan. Protekle je sedmice, uprkos dobroj ponudi, došlo do rasta otkupne cene tovnih svinja, telesne mase od 80 do 120 kilograma, u klanicama na podučju srednjebanatskog regiona. Dominirao je iznos od 280 din/kg.
Poskupele priplodne krave, pojeftinile tovne svinje, a jagnjad 500 din/kg
Prasad telesne mase do 15 kilograma bila su jeftinija u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Smedeevu. Odgajivači su za prodata grla najčešće mogli dobiti 380 din/kg. Pored njih na pijaci su se mogli pazariti prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma, po dominantnoj ceni od 350 din/kg i tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma, najčešće za 260 din/kg.
Rast cene jagnjadi evidentiran je u sedmici za nama i na pijaci žive stoke u Čačku, pošto su se najčešće mogla pazariti po ceni od 370 din/kg. Na stočnoj pijaci u Nišu došlo je do pada cene jagnjadi u odnosu na prethodni period. Dominirao je iznos od čak 500 din/kg. Obim prodatih grla bio je vrlo slab.
Na pijaci žive stoke u Smederevu došlo je do pada cene jagnjadi, jer je u sedmici za nama dominirao iznoa od 400 din/kg. Ponuda je bila vrlo slaba, a i broj prodatih grla nije bio za pohvalu.
Izvori
Tagovi
Cena stoke Cena prasadi Cena svinja Cena teladi Cena jagnjadi
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na... Više [+]
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na domaćem i međunarodnom tržištu. Međutim, regulative EU donose strože standarde u oblasti zaštite životinja i ekološke održivosti. ”Primedbe Evropske komisije nakon njihovih revizija sistema u Republici Srbiji su popis živine, kontrola zdravlja živine i službena kontrola. Potrebno je izvršiti popis gazdinstava sa živinom, uvesti broj jedinki u jatima, zatim kategorizacija gazdinstva”, objašnjava direktorka PU Zajednica živinara Sanja Čelebićanin. #zivinarstvo