Bolest koja je i ranije predstavljala problem, postala je agresivnija i može u roku od nekoliko sati izazvati uginuće životinje.
Savremena stočarska proizvodnja je pod velikim pritiskom kada su u pitanju pojave raznih bolesti. Agresivna bakterijska bolest svinja se ovo proleće proširila na devet proizvodnih pogona u središnjoj Ajovi, izveštava Agroxxi.
Veterinari državnog univerziteta Ajova u Americi istražuju uzrok bolesti Actinobacterium pleuropneumonia (Actinobacillus pleuropneumoniae ili APP) koja pogađa respiratorni sistem. Njena opasnost se krije u brzini kojom napreduje, jer ubrzo nakon pojave simptoma, može doći do uginuća zaražene životinje.
U SAD je ovo oboljenje prvi put prijavljeno 1957. godine, a zatim ponovo 1960-ih i 1970-ih. Industrijalizacija proizvodnje svinja dovela je do učestalosti pojavljivanja i nastanka šteta.
"Ovo je bolest koja se, prema udžbeniku, ne bi trebalo lako da se prenosi sa jednog krda na drugo, ali se u ovom slučaju veoma brzo prenosi", kaže Derald Holtkamp, profesor veterinarske dijagnostike i medicine farmskih životinja.
Epidemija je koncentrisana u centralnoj Ajovi, a svi pogođeni proizvodni pogoni nalaze se u radijusu od 20 milja. Svake godine Veterinarska dijagnostička laboratorija potvrdi 70 do 80 slučajeva bolesti u SAD-u, ali je smrtnost od 50 odsto u krdu neuobičajena.
Od pojave simptoma bolest agresivno napreduje i može doći do uginuća svinje za nekoliko sati.
Prvi simptomi uključuju: klonulost, visoku temperaturu, letargiju, anoreksiju, ukočenost, a moguća je pojava povraćanja i dijareje. Može se javiti i kašalj. Kako bolest napreduje sve je izraženija pojava kratkog daha sa disanjem na usta, penasti, krvavi iscedak iz usta i nosa. Dolazi do pojave rane periferne cijanoze ekstremiteta, koja može preći u generalnu cijanozu (plavičasta obojenost ekstremiteta i celog organizma).
Morbiditet i mortalitet kod svinja u razvoju varira, ali može biti visok. Najveći mortalitet se obično javlja kod onih u dobi od 10 do16 sedmica, a stopa mortaliteta tovljenika kreće se od 20 do 80 odsto. APP se leči antibioticima.
U cilju otkrivanja kako se bolest širi i razvijanja mehanizama, protokola, za sprečavanje širenja naučnici sekvenciraju genom bakterije. Otkriveni podaci će pomoći istraživačima da utvrde da li je reč o novom soju ili je bolest dobila nove gene koji su je učinili virulentnijom. Veterinari rade sa uzgajivačima svinja na jačanju njihovih bioloških procedura kako bi sprečili širenje APP-a.
Holtkamp kaže da nema dokaza da ova bakterija predstavlja pretnju za ljude i ne čini svinjetinu nebezbednom za jelo.
Tagovi
Autorka
88
Glasova: 24
Mlađima 27,3%
Glasova: 10
Starijima 11,4%
Glasova: 54
Svima je podjednako teško 61,4%