Sirovi rezanci šećerne repe mogu odlično da posluže kao stočna hrana i to kao tipično ugljenohidratno hranivo, sa malo proteina i mineralnih elemenata. Oni se lako siliraju, zato što sadrže puno šećera, pa ih je potrebno samo sistematski poslagati u silose i blago sabijati. Na taj način fermentacija i ukišeljavanje kraće traju, a rezanci dobijaju prijatan ukus, te ih krave i ostala goveda vrlo rado jedu.
Sirovi rezanci šećerne repe mogu odlično da posluže kao stočna hrana i to kao tipično ugljenohidratno hranivo, sa malo proteina i mineralnih elemenata. Premda sadrže puno vode, siliranje je najbolji način za njihovo duže lagerovanje i iskorišćavanje. Kako tvrdi diplomirani inženjer stočarstva Dragan Gunjak, sirovi rezanci šećerne repe se lako siliraju zato što sadrže puno šećera, pa ih je potrebno samo sistematski poslagati u silose i blago sabijati. Na taj način fermentacija i ukišeljavanje kraće traju, a rezanci dobijaju prijatan ukus, te ih krave i ostala goveda vrlo rado jedu.
Siliranje rezanaca šećerne repe zbog mnogih prednosti dobija sve više pristalica, ali je glavna prednost ta što se takvim načinom konzervisanja stočne hrane najmanje gube hranjive materije. Dnevna količina silaže za krave je oko 5kg na 100kg telesne mase. Međutim, ishrana krava silažom kao jedinim kabastim hranivom u obroku, zbog velike kiselosti, nije preporučljiva, pa se obavezno mora dodati i određena količina sena, kako ne bi došlo do zakišeljavanja sadržaja buraga i poremećaja u varenju. Zato se dnevna količina silaže i ograničava na 20-30kg po grlu.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se gaji za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njenom zadebljanom korenu. Iz šećerne repe se dobije 16% svetske... Više [+]Izvori
Tagovi
Autor