Pretraživanje tekstova
Stočar iz sela Belosavci dugi niz godina se bavi ovom granom poljoprivrede. Mleko predaje po ceni od oko 60 dinara i kako kaže, cena varira i nikada nije konačna.
Dragan Mijatović iz sela Belosavci aktivno se bavi stočarskom proizvodnjom. Njegova farma broji više grla krupne stoke, razvrstanih u nekoliko kategorija, prenosi Toppress.
"U stočarskoj proizvodnji sam oko 15 godina, stari su imali po pet-šest krava, a onda smo prešli na veći broj grla - 10 aktivno i više. Imamo tov i muzne krave, obrađujemo zemlju za naše potrebe, meljemo i pravimo koncentrate, a mleko predajemo Granicama po ceni od nekih 60 dinara po litri", rekao je Mijatović i dodaje da cena varira, tako da nikako nije sigurno i koja je konačna.
Prema njegovim rečima, poljoprivredu oduvek prati neizvesnost i raspon cena, međutim za uspeh u bilo kojoj grani poljoprivredne proizvodnje potrebno je mnogo rada, odricanja i ljubavi.
"Mladi nemaju ambicije da ostanu na selu, bilo je zarade do skoro, ali sada sve je teže. Oduvek je bilo uspona i padova, ja sam ostao na selu i ne žalim se. Odricanja su velika, svaki dan ima priliv novca, uspeo sam, ali mora da se radi da bi se živelo i vreme da prođe da svi budu zadovoljni", naglašava ovaj stočar.
Kako kaže, radni dan na selu počinje sa prvim zracima sunca, a traje nekad i duže od ponoći.
"Moj radni dan počinje u pet sati jutri, muža je u šest i provedemo u proseku tri sata oko njih. Tako isto popodne, oko četiri ulazimo u objekat, u 18 je večernja muža i do 19 završimo sve. Supruga, majka i deca pomažu koliko mogu, ali na meni je najveći deo posla, naročito na njivama. Sami radimo sve uglavnom, a dosta smo i mehanizovali proizvodnju", kaže Mijatović.
Tagovi
Stočarska proizvodnja Dragan Mijatović Cena mleka Neizvesnost u poljoprivredi Proizvodnja mleka Uzgoj krava
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!