Pretraživanje tekstova
Klimatske promene ne utiču samo na ratare. Zbog visokih temperatura sve primetniji je porast bolesti kod životinja.
Globalno zagrevanje uzrokovalo je porast nekih bolesti, koje se pre toga dugo nisu pojavljivale, a koje imaju veoma negativan uticaj na životinje. Na to upozoravaju iz evropske prehrambene industrije, a prenosi EurActiv. Klimatske promene, dakle, pogađaju i životinjske, a ne samo biljne vrste, pa upravo njima zdravlje postaje sve narušenije.
Globalne temperature u porastu dovele su do pojave novih i povratka starih bolesti, sudeći prema izveštaju Međunarodne federacije za zaštitu zdravlja životinja Evrope - IFAH Europe, proizvođača lekova za životinje i ostalih zdravstvenih proizvoda.
Bolesti se prenose pomoću vektora, grinja, komaraca, muva, parazita, bakterija i virusa. Zbog toplije klime, vektori tih bolesti putuju severnije i predstavljaju ozbiljnu pretnju za zdravlje životinja u Evropskoj uniji, tvrde u ovoj organizaciji. Takve bolesti često ne poznaju granice među zemljama, kao što je bio slučaj sa Šmalenberg virusom.
Šmalenberg virus uzrokuje deformacije kod fetusa krava, koza i ovaca, kao i smanjenje proizvodnje mleka. Virus je dobio ime po nemačkom gradiću Šmalenbergu gde se prvi put pojavio 2011. godine.
Dosada je pronađen u Nemačkoj, Velikoj Britaniji, Belgiji i Holandiji, a pretpostavlja se da je došao iz Afrike. Rusija je od početka februara 2012. godine zabranila uvoz nemačkog mesa, a tada su u Evropi 3.444 krda bila zaražena.
Na sličan način pojavila se i bolest plavog jezika. Nju prenose krpelji, obadi i neki komarci, a od nje najčešće obolevaju ovce i kopitari. Ta bolest je najpre pogodila obalu severne Evrope, 2006. godine, a zatim se brzo proširila i dovela do trgovinskih barijera između zemalja.
Prema vodećim organizacijama u proizvodnji lekova u Evropi, postoji preka potreba za uvođenjem novih tehnologija da bismo se prilagodili novim izazovima. Bolest plavog jezika, 2008. godine, zahvatila je najmanje 45.000 životinja širom Evropske unije. Do 2009. godine, taj broj je pao na 1.118, a 2011. godine na samo 39. Ovo je postignuto vakcinisanjem i ostalim preventivnim i kontrolnim merama. Te mere je pozdravila i Evropska komisija.
Foto: pixabay.com
Tagovi
Životinje Klima Bolesti Globalno zagrejavanje Šmalenberg virus Bolest plavog jezika Tehnologije
Autorka
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uverenja ne čine vas boljom osobom. Delovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!