Pretraživanje tekstova
Tokom proleća i leta su muve i drugi insekti redovni stanovnici objekata za držanje stoke. Oni mogu biti izuzetno štetni, pa ih je zato potrebeno redovno suzbijati, uz obaveznu asistenciju stručnjaka.
Insekti su, tokom prolećnih i letnjih meseci, redovni stanovnici stočarskih objekata jer im uslovi u takvom okruženju izuzetno pogoduju. Stajnjak, ostaci hrane, vlaga i toplota su odlični uslovi za razvoj insekata, a pre svih muva. Međutim, kako objašnjeva diplomirani inženjer poljoprivrede Dragan Gunjak, bez obzira na to o kakvoj vrsti insekata je reč, njihovo prisusvo u štalama je veoma štetno.
Zato je prema Gunjakovim rečima, neophodno je pristupiti potpunom uništavaju ili smanjuju broja insekata na prihvatljiv nivo. On dodaje da, takođe, treba preduzeti sve potrebne mere, da bi se sprečio njihov ulazak u objekte i onemogućiti razmnožavanje u okolini i u objektu, podizanjem nivoa higijene mesta koja su podesna za njihov razvoj, pre svega uklanjanjem ostataka hrane.
Kako tvrdi, Dragan Gunjak, najbolji način uništavanja insekata je hemijskim tretmanom, ali pri tome treba voditi računa o upotrebi insekticida koji su otrovni za ljude i životinje. Njihovo korišćenje mora biti pod nadzorom i uputstvom stručnjaka za dezinsekciju. Sredstva treba da imaju dozvolu za upotrebu u stočarstvu. Nepravilna upotreba hemijskih sredstava za uništavanje insekata može da dovede do pojave štetnih ostataka u mesu i mleku. Gunjak naglašava da pre početka tretmana insekata na sve otvore na stočarskim objektima i prostorijama za mleko treba postaviti zaštitne mreže da bi sprečavala ulazak insekata u te objekte.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Stočarstvo Farma Insekti Zaštita
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!