Na gazdinstvo Mitića stižu dve steone junice, a do tada brinu o 16 krava simentalske rase.
Uprkos julskoj vrelini brojna porodica Miodraga Mitića iz sela Rakovac kod Bujanovca uspeva na vreme da završi sve poslove na imanju, a brinu oni o 16 krava simentalske rase. O kvalitetu grla svedoči i njihova i junica Bojana koja je na nedavno održanoj Izložbi goveda simentalske rase u Levosoju osvojila titulu najbolje priplodne junice. Dobili su i nagradu od 100.000 dinara.
Kako Bojana, tako i sve ostale krave na gazdinstvu Mitića imaju isti tretman. Polovinu njih, Miodragov sin Stefan, koji je odlučio da ostane na selu i da se ozbiljno bavi poljoprivredom, svakodnevno izvodi na pašu. Na taj način kravama koje ostanu u štali omogućava da se raskomote i lakše podnesu sparinu.
Životinje teško podnose vrućine: Kako sprečiti fatalne ishode?
Izložbu na kojoj je pobedila njihova junica organizovala je Veterinarska stanica iz Bujanovca uz pomoć Ministarstva poljoprivrede. Mitići ističu da je zahvaljujući angažovanju ove veterinarske službe na njihovom području došlo do značajnog poboljšanja rasnog sastava goveda simentalske rase.
"Osemenjavanje krava veterinari rade semenom koje dobijaju iz Velike Plane od bikova uvezenih iz Nemačke. Zato dobijamo telad mnogo boljeg kvaliteta", priča nam Miodrag.
On ističe da će rasni sastav krava simentalki na njihovoj teritoriji biti još bolji čim stignu i otele se 92 steone junice. Njih su ovdašnji stočari posredstvom bujanovačke veterinarske stanice poručili iz Nemačke, a za koji dan će stići u njihove štale.
Miodrag je sa veterinarima boravio u Nemačkoj kada je dogovaran ovaj transfer. Tada je obišao i jednu od njihovih farmi i imao priliku da vidi kako se ova grla uzgajaju u slobodnom ispustu i kako ih domaćini hrane pomoću robota.
“Odlučili smo da uzmemo dve steone junice, starosti oko dve i po godine koje daju od 35 do 40 litara mleka. Čim počnemo da ih muzemo našim kupcima ćemo isporučivati više mleka."
Nada se da će za ove junice moći od države da ostvare povraćaj od 50 do 60 odsto njihove vrednosti.
Najveći deo mleka ova porodica isporuči Mlekari "Razvitak", a preostali prerade u sir. Kako kažu, proizvodnja sira im se više isplati od mleka koje otkupljivaču isporučuju po ceni od 50 dinara za litar. Uz to, zaradu dobijaju sa zakašnjenjem od dva, do dva i po meseca.
Naglašavaju da i premiju za mleko dobijaju sa zakašnjenjem i da ih sve to čini nespokojnim. Tu su, kaže Mitić, mnogi drugi problemi u agraru koje država treba da uredi da bi poljoprivrednici imali interesa da se bave poljoprivrednom proizvodnjom.
Ovaj stočar tokom godine utovi i dvadesetak bikova, teških od 500 do 800 kilograma. Međutim, otkako su privremene prištinske institucije zabranile uvoz robe iz Srbije oni imaju velike poteškoće da ih prodaju. Ne mogu da ostvare ni pravo na subvencije za njih, jer na njihovoj teritoriji ne radi ni jedna klanica preko koje bi mogli to da ostvare.
Svu mušku telad koju dobiju na svojoj farmi Mitići ostavljaju za tov. Žensku prodaju na okolnim pijacama, a potom taj novac ponovo ulažu u kupovinu muške teladi kako bi zatvorili proizvodni krug.
Na 10 hektara svoje zemlje, kao i na njivama koje uzimaju pod zakup, uspevaju da proizvedu svu neophodnu kabastu hranu za stoku. Prinosom pšenice su zadovoljni, ali sada su im oči uprte u kukuruz i strahuju da im suša uništiti sav rod. Spremaju se da i ove godine od zasađenog kukuruza naprave 40 prikolica silaže za stoku.
"Uvek sejem više sorti kukuruza. To radim zato što se veoma često desi da na naše područje stigne seme koje neće da nikne", tvrdi naš sagovornik, dodajući da zbog mnogih problema sve više mladih okreće leđa poljoprivrednoj proizvodnji.
Foto prilog
Tagovi
Autorka